Czy można przez pierwszą miesiączkę zachorować na raka?

Czy można dostać w wieku prawie 13 lat pierwszą miesiączkę i zachorować raka? Proszę o pomoc, dostałam okres pierwszy raz.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Wczesna miesiączka tzn. przed 12 r.ż jest tylko jednym z wielu czynników zwiększających ryzyko rozwoju raka piersi. Znaczy to, że przyczyna tak naprawdę nie została jednoznacznie poznana i wszystkie czynniki (a jest ich wiele) mają mniej lub bardziej udowodnione znaczenie dla rozwoju tego nowotworu. Poza tym rak piersi jest nowotworem charakterystycznym dla kobiet po 40 r.ż. rzadko występuje wcześniej, a przed 20 r.ż. sporadycznie.

Podsumowując, jesteś zdrową dziewczyną która wchodzi właśnie w wiek dojrzewania i nie powinnaś się tym martwić.

Redakcja abcZdrowie.pl