Czy można robić TK głowy osobie w podeszłym wieku, chorej na zaćmę i cukrzycę?

Witam! Pytanie dotyczy badania mojej mamy. O dłuższego czasu skarży się na ból głowy. Zrobiła RTG głowy. Po badaniu lekarz stwierdził guz, ale nie wie co to za guz, dlatego też zdecydował o zrobieniu tomografii komputerowej głowy. Mama powiedziała mi, że ma zrobić przed TK badanie krwi. Ponadto moja mama choruje na cukrzycę oraz ma zaćmę. Będąc u lekarza musiała podpisać zgodę na podanie zastrzyku, ale nie wiem jakiego. Przypuszczam że chodzi o podanie kontrastu. Moje obawy są właśnie związane z tym zastrzykiem. Boję się że mama jest osobą wysokiego ryzyka na podanie kontrastu (z racji wieku 80 lat, oraz cukrzycy, nie wiem jak z nerkami, chociaż nie uskarżała się na nie). Jestem niedługo po śmierci mojej teściowej, która miała robioną koronografię (z podaniem kontrastu). Niestety skończyło się to śmiercią, gdyż doszło do niewydolności nerek, a do tego miała chore serce. Mając to na uwadze, nie chciałabym spotkać się z szybką śmiercią mojej mamy. Przyznam, że boję się badania TK mojej mamy, dlatego też proszę o rozwianie moich obaw (jeżeli takowe mogą być). Czy powinno się robić TK osobom wysokiego ryzyka?. Jak przebiega samo badanie i czy można ustrzec się przed powikłaniami po badaniu TK?

Witam serdecznie!

Badanie tomograficzne generalnie jest badaniem bezpiecznym. Jest to badanie rentgenowskie z tego powodu wiąże się z napromieniowaniem, jednak jeżeli w ostatnim czasie nie było wykonywanych wiele badań tomograficznych ryzyko to jest niewielkie.
Jeżeli chodzi o zgodę to z pewnością była to zarówno zgoda na badanie jak i na podanie kontrastu. Rzeczywiście w wyniku podania kontrastu może dojść do powikłań- uczuleniowych czy związanych właśnie z niewydolnością nerek. Z tego powodu przed badaniem lekarz zalecił badanie krwi - oznaczenie poziomu kreatyniny - najlepiej oznaczyć także klirens kreatyniny.
Na podstawie wyniku określa się czy badanie ze względu na wydolność nerek może być wykonane i czy powinno zostać poprzedzone innymi czynnościami.
W celu zmniejszenia ryzyka powikłań nerkowych konieczne jest dokładne nawodnienie chorego, o sposobie czy ma być to jedynie podawanie płynów drogą doustną czy również dożylną decyduje lekarz. Podobnie po badaniu konieczne jest podawanie płynów celem wypłukania kontrastu. Po badaniu wskazane jest również oznaczenie ponowne poziomu kreatyniny. Jeżeli pacjent jest odpowiednio przygotowany do badania ryzyko powikłań spada.

Pozdrawiam