Czy można schudnąć 10 kg do Bożego Narodzenia?

Witam! Mam 17 lat, jestem dziewczyną, 164 cm/63 kg. Próbuję schudnąć już trzeci raz. Nie stosowałam jakiejś specjalnej diety - trochę ograniczałam jedzenie, jadłam mniej słodyczy i prawie codziennie ćwiczyłam 45 minut. Niestety po zakończeniu diety zarówno za pierwszym, jak i drugim razem zbędne kilogramy powracały z 2-kilogramową nawiązką. W mojej rodzinie nie występuje otyłość, a jeśli nadwaga, to nieznaczna. Nie byłam u lekarza, żeby wykluczyć chorobowe przyczyny mojego tycia, bo jestem prawie pewna, że jest to spowodowane moimi nagłymi napadami na słodycze, kiedy jem ich nieprzyzwoite ilości.

Mój jadłospis w dzień powszedni: - śniadanie ok. 6.30, 4 łyżki płatków owsianych z mlekiem, kanapka z wędliną i warzywami (zazwyczaj z razowego chleba), zielona herbata; - II śniadanie ok. 10.00-11.00, kanapka z dwóch kromek chleba z wędliną i warzywami albo z samymi warzywami + ok.13.00-14.00 jabłko lub banan i niestety czasami jakiś słodycz (w trakcie lekcji wypijam pół litra wody mineralnej); - obiad 15.30-16.30 (bo dopiero wtedy wracam ze szkoły) zupa ogórkowa, kromka chleba albo trzy pierogi, czerwona herbata, czasem budyń albo kisiel lub jakieś ciastka; - kolacja 18.00-19.00 (jak jem obiad o 16.30, już nie jem kolacji) jogurt z musli lub jakaś kanapka, czasem jakiś słodycz.

Jadłospis w czasie weekendu wygląda podobnie, tylko czasem zamiast kanapki i płatków zapiekanka z dwóch połówek bułki z wędliną, serem żółtym, papryką i keczupem, na obiad jakiś mięso z 4 małymi ziemniakami i surówką, trochę słodyczy i obowiązkowo pyszne ciasto, bo jest w każdą niedzielę i nie mogę się powstrzymać. To powoduje, że kilogram, którego się pozbyłam przez tydzień w niedzielę zazwyczaj wraca. Mam jeszcze kilka ważnych pytań: Czy mogę jeść słodycze? Jeśli tak, to jakie, jak często i ile? Czy można jeść słodkie jogurty, serki homogenizowane i płatki? Czy to prawda, że grapefruity odchudzają? Czy żeby schudnąć, muszę używać kosmetyków wyszczuplających? Czy mogę zażywać białą morwę w tabletkach, żeby zwiększyć efekty diety? Czy to bezpieczne i skuteczne?

Witam,

Nie podałaś wzrostu, stąd nie wiem, czy stosunek masy ciała do niego jest prawidłowy, czy też rzeczywiście masz nadwagę. Przede wszystkim powinnaś zastanowić się z czego wynika niepohamowana ochota na słodycze. Może jesz je, kiedy jesteś w stresie? A może wtedy, gdy odczuwasz nudę? Zastanów się co jest przyczyną tego problemu.

Nie musisz całkowicie rezygnować ze słodkiego smaku. Najlepiej, gdybyś zamieniła słodycze na świeże owoce. Możesz również od czasu do czasu pozwolić sobie np. na drożdżówkę. Z dodatkiem napoju mlecznego, taki zestaw może być dobrym pomysłem na II śniadanie. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar (np. zjadać taką drożdżówkę raz w tygodniu).

Zajrzyj na: http://portal.abczdrowie.pl/dietetyczne-desery-przepisy
Co do jogurtów, jak najbardziej możesz je jeść. Po prostu wybieraj te w wersji light. Odnośnie do płatków - również możesz je zjadać, najlepiej jeśli zakupisz je w wersji porcjowanej (zapobiegnie to nadmiernej konsumpcji). Grapefruity są źródłem stosunkowo niewielkiej ilości kcal. W redukcji masy ciała o wiele ważniejszy od kosmetyków, czy „wspomagaczy”, jest ruch i to ruch systematyczny.
Zajrzyj na: http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe

Pozdrawiam

PS Nie odchudzaj się bez wiedzy rodziców i nadzoru lekarza/dietetyka.