Metaplazja jelitowa a jej leczenie

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące leczenia metaplazji jelitowej. Przełyk, wpust i okolica podwypustowa w inwersji bez zmian. Jeziorko śluzowe klarowne. Żołądek poddaje się insuflacji, ruchomość ścian prawidłowa. Błona śluzowa żołądka o pogrubiałych, nierównych fałdach, w okolicy przedodźwiernikowej 'pstra', przy odźwierniku od strony kąta uwypuklona nadżerka - pobrano wycinki. Opuszka dwunastnicy z cechami ostrego stanu zapalnego, fałdy pogrubiałe, zaczerwienione z licznymi płaskimi nadżerkami. Część pozaopuszkowa w normie, test helicobacter pylori + słabo dodatni. Wnioski: ostre nadżerkowe zapalenie dwunastnicy, przewlekle zapalenie żołądka. Wyniki hist.-pat.: gasttrisis chronica aciva et erosiva maioris gradus. Metaplasia intestinalis Hp- leczenie dwa anybiotyki prze 8 dni, emanera przez 14 dni i przez miesiąc po emanera - cocnroloc 40, po dwóch miesiącach gastroskopia. Lekarz powiedział, że trzeba to po prostu wyleczyć i że nie jest to nic groźnego, ale ja się boję, nie śpię po nocach. Proszę napisać, czy można się z metaplazji jelitowej wyleczyć? Czy mam odpowiednie leki? A co będzie jeśli przy następnej gastroskopii wyjdzie mi metaplazja jelitowa lub dysplazja? Zrobiłam sobie maklery cea ca19, są dobre.

Czy można się z metaplazji wyleczyć? - Metaplazja to zamiana jednego typu dojrzałego nabłonka w inny dojrzały (w tym wypadku żołądkowego w jelitowy). Jest to zamiana raczej nieodwracalna. Wymaga tylko obserwacji. Powstaje na skutek przewlekłego stanu zapalnego. Jeśli opanuje się przewlekły stan zapalny możliwe, że w pewnym stopniu metaplazja wycofa się. czy mam odpowiednie leki? - Tak. Leki są bardzo dobrze dobrane, według najnowszego i najskuteczniejszego sposobu postępowania farmaceutycznego w tym przypadku. A co będzie jeśli przy następnej gastroskopii wyjdzie mi metaplazja lub dysplazja? - Raczej wątpię, że pojawi się dysplazja (stan przednowotworowy) w przypadku takiego leczenia jak zastosowano. Albo pozostanie metaplazja albo się nawet wycofa. W takim przypadku pozostaje tylko obserwacja czyli okresowa gastroskopia (np. co 1 rok). Dalsze decyzje w tej sprawie najlepiej, żeby podejmował gastroenterolog.