Czy można stosować suplementy dla sportowców przy cukrzycy typu 1?

Witam, mam 35 lat i od ponad roku choruję na cukrzycę typu 1. Stosuję insulinę glargine, jak i oczywiście tę krótko działającą. Z racji tego, że dość intensywnie trenuję thai boxing, a co za tym idzie, uzupełniam treningi techniczne również wytrzymałościowymi i siłowymi do 2 razy dziennie, mam pytanie ważne dla mnie i podobnie intensywnie trenujących diabetyków. Czy przy cukrzycy i leczeniu insuliną można wspomagać organizm dozwolonymi suplementami typu: glutamina, aminokwasy proste, rozgałęzione, witaminy, minerały, preparaty chroniące i przyspieszające regenerację stawów i ścięgien?

Jeśli można stosować któryś z powyższych suplementów, to proszę powiedzieć czym się kierować, kupując którykolwiek z powyższych. Przed chorobą kierowałem się głównie firmą, która dany suplement produkowała, jednak przy cukrzycy dochodzą na pewno jeszcze inne kryteria. Dodam, że cukry mam wyrównane, kontroluję glikemię od 5 do 8 razy dziennie, w zależności od intensywności treningów.

Adam

Witam serdecznie!

Dobór wszystkich środków, o które Pan pyta powinien być bardzo dokładnie przeanalizowany, najlepiej przez prowadzącego Pana diabetologa.

Stosowane odżywki białkowe często mają w swoim składzie również cukry, proszę więc uważnie przeczytać skład mieszanki.

Preparaty zawierające minerały i witaminy generalnie mogą być stosowane, jednak także warto zwrócić uwagę, aby w ich składzie nie było cukru, a kierować się należy ilością zawartych pierwiastków (niekoniecznie ilość różnych pierwiastków, ale zawartość danego pierwiastka w preparacie).

Środki wspomagające odbudowę chrząstki stawowej raczej nie są przeciwwskazane w cukrzycy. W doborze leku najlepiej kierować się składem (powinien zawierać siarczan chondroityny).

Zawsze proszę uważnie przeczytać każdą ulotkę do danego preparatu i jak pisałam wcześniej, najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam