Czy można uzyskać odszkodowanie za depresję?

Czy mając depresję, mogę starać się o rentę lub podać męża o płacenie mi renty, jeśli to on jest winny depresji i jesteśmy w trakcie rozwodu?

ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

na obydwa pytania odpowiem: tak.

Jeśli chodzi o rentę chorobową, to takową wypłaca ZUS w uzasadnionych przypadkach, o czym decyduje lekarz orzecznik.

Jeśli chodzi o odszkodowanie, to musiałaby Pani wystąpić na drogę sądową w ramach postępowania cywilno-prawnego (o ile przyczyny nie są natury kryminalnej, typu ciężkie pobicie, uszkodzenie ciała, usiłowanie popełnienia morderstwa, etc.).

Pozdrawiam serdecznie