Czy można wykonać test ciążowy podczas okresu?

Witam. Pięć tygodni temu zapomniałam tabletki antykoncepcyjnej. Okres dostałam dwukrotnie w spodziewanym terminie, jednak ten drugi (występuje obecnie) jest nieco mniej obfity niż zazwyczaj. Obawiam się, że mogę być w ciąży i chciałabym zrobić test ciążowy. Moje pytanie dotyczy tego, czy w takiej sytuacji (że miesiączkuję) jest sens robić test? Jeśli tak, to kiedy go zrobić? Po okresie czy może być w trakcie? I czy test ten będzie wiarygodny? Czy  przesadzam i nie ma szansy, abym zaszła w ciążę skoro teraz mam miesiączkę? A może ta miesiączka to nie jest zwykła miesiączka? Może ta miesiączka oznacza coś zupełnie inne? O czym może świadczyć?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Miesiączka nie ma wpływu na wynik testu ciążowego, który jest związany z poziomem hormonu bHCG w organiźmie. Jeśli obawia się Pani, że tabletka zapomniana 5 tygodni temu doprowadziła do ciąży, to test ciążowy przeprowadzony obecnie powinien dać roztrzygającą odpowiedź. Swoją drogą powinna go Pani przeprowadzić przed rozpoczęciem nowego opakowania tabletek.

Pozdrawiam serdecznie!

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
Może Pani wykonać test ciążowy, na jego wynik nie wpływa aktualna miesiączka.
Testy ciążowe domowe i te wykonywane w laboratorium wykrywają wytwarzany przez organizm kobiety hormon ciążowy: gonadotropinę kosmówkową - hCG. Hormon można oznaczyć we krwi lub w moczu. Testy ciążowe mają różną czułość na obecność hCG, dlatego ich skuteczność może być różna, szczególnie gdy mamy do czynienia z wczesnym etapem ciąży. Najbardziej popularne są dostępne w aptekach bez recepty tzw. domowe testy ciążowe. Na każdym opakowaniu testu znajduje się informacja o tym, jak czuły jest test ciążowy. Najmniej czułe wykrywają hormon dopiero wtedy, gdy jego stężenie osiągnie wartość 1000 lU/l. Im mniej hormonu potrzeba, żeby pojawił się wynik, tym test jest bardziej czuły i wcześniej pokaże wiarygodne wyniki. Wykonywane w moczu domową metodą testy mają ok. 95% skuteczność. Należy więc pamiętać, że istnieje tu margines błędu: zdarzają się testy fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne.
Kiedy zrobić test ciążowy? Producenci testów zwykle podają, że już po 10 dniach od zapłodnienia wynik testów powinien być wiarygodny. Przy czym należy pamiętać, że zapłodnienie może nastąpić później niż data współżycia. Plemnik może przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 5 dni (a niektórzy eksperci twierdzą, że nawet 7). Lepiej jest więc moment zapłodnienia szacować od dnia owulacji, kiedy to komórka jajowa jest rzeczywiście gotowa do zapłodnienia. Bezpiecznie będzie wykonywać domowy test ciążowy w terminie, w którym zgodnie z rytmem cyklu powinna wystąpić miesiączka.

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
Może Pani wykonać test ciążowy, na jego wynik nie wpływa aktualna miesiączka.
Testy ciążowe domowe i te wykonywane w laboratorium wykrywają wytwarzany przez organizm kobiety hormon ciążowy: gonadotropinę kosmówkową - hCG. Hormon można oznaczyć we krwi lub w moczu. Testy ciążowe mają różną czułość na obecność hCG, dlatego ich skuteczność może być różna, szczególnie gdy mamy do czynienia z wczesnym etapem ciąży. Najbardziej popularne są dostępne w aptekach bez recepty tzw. domowe testy ciążowe. Na każdym opakowaniu testu znajduje się informacja o tym, jak czuły jest test ciążowy. Najmniej czułe wykrywają hormon dopiero wtedy, gdy jego stężenie osiągnie wartość 1000 lU/l. Im mniej hormonu potrzeba, żeby pojawił się wynik, tym test jest bardziej czuły i wcześniej pokaże wiarygodne wyniki. Wykonywane w moczu domową metodą testy mają ok. 95% skuteczność. Należy więc pamiętać, że istnieje tu margines błędu: zdarzają się testy fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne.
Kiedy zrobić test ciążowy? Producenci testów zwykle podają, że już po 10 dniach od zapłodnienia wynik testów powinien być wiarygodny. Przy czym należy pamiętać, że zapłodnienie może nastąpić później niż data współżycia. Plemnik może przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 5 dni (a niektórzy eksperci twierdzą, że nawet 7). Lepiej jest więc moment zapłodnienia szacować od dnia owulacji, kiedy to komórka jajowa jest rzeczywiście gotowa do zapłodnienia. Bezpiecznie będzie wykonywać domowy test ciążowy w terminie, w którym zgodnie z rytmem cyklu powinna wystąpić miesiączka.