Czy można wykryć przepuklinę dotykiem?

Witam! W czwartek robiłem na wf brzuszki na ocenę, dawno już ich nie trenowałem. Robiłem je na maksa. Później wieczorem wnosiłem dość ciężki przedmiot, około 40 kg. Na drugi dzień miałem, jak to było do przewidzenia, piekielne zakwasy po brzuszkach, które jeszcze mam dziś (poniedziałek), choć już mniejsze. Jednak przy napinaniu brzucha lub przy próbie zrobienia brzuszka lub innego ćwiczenia angażującego mięśnie brzucha, czuję ból w mięśniach (przynajmniej tak myślę że w mięśniach). Jednak ktoś powiedział mi, żeby uważać na przepuklinę i teraz zastanawiam się, czy to nie przepuklina. Jednak w pachwinie mnie nic nie boli, ale zauważyłem (może już jestem przewrażliwiony), że lewa część wzgórka łonowego jest nieznacznie większa, ale ból jest jakby przy zakwasach dużo wyżej niż wzgórek. Jednak nie ma tam jakiegoś charakterystycznego guza. Proszę o diagnozę lub o poradę, jak wykryć przepuklinę dotykiem. Dodam, że mam bardzo mało w pasie, jeśli to ma znaczenie. I czy może być asymetria wzgórka wynikająca np. z położenia węzłów chłonnych? Dodam, że mam żylaki najądrza lewego jądra.

Takie dolegliwości są raczej związane z przeciążeniem mięśni powłok brzusznych nie zaś z występowaniem przepukliny. Ból związany jest z nadwyrężeniem mięśni prostych brzucha mających swe przyczepy w okolicy spojenia łonowego. W przypadku przepukliny wyczuwalny jest guz najlepiej odczuwalny w czasie kaszlu lub napinaniu powłok brzusznych. Asymetria wzgórka łonowego być może właśnie spowodowana jest występowaniem żylaków powrózka nasiennego. Aby dokładnie przekonać się, czy wszystko jest w porządku trzeba w tej sprawie skonsultować się bezpośrednio z lekarzem. Jeśli to problem związany z przeciążeniem mięśni powinien samoistnie się rozwiązać po przerwie od ćwiczeń (po kilku dniach).