Czy można wyleczyć się z depresji bez leków?

Mam nerwicę seksualną, mam 43 lata, jestem meżczyzną, od roku w tym czasie miałem trzy kobiety, z każdą miałem tzw. doła podczas stosunku, nie mam nic sobie do zarzucenia. Mam pytanie, czy jest możliwość wyjścia z tego typu nerwicy bez leków, jestem energiczny, nie boję się kolejnej porażki. Życie jest zbyt piękne, ale nie dla mnie, wiara mnie już raz uzdrowiła, ale to nie wszystko, za dużo wiem o swojej chorobie i to mnie nurtuje, boję się, że po 3 latach brania leków będę miał depresję, boję się założyć rodzinę, chociaż pragnę tego z całego serca, mam słabą własną samoocenę mojego postępowania. Mam astmę o przebiegu bardzo ciężkim, mam depresję o przebiegu ciężkim, co mam dalej robić, jak mam żyć bez stresu?

Szanowny Panie,

Z tego, co pisze Pan w e-mailu, wynika, że znaczna część Pana problemów dotyczących życia seksualnego i utrzymania związku ma podłoże nerwicowe. Specjaliści wymyślili już dziesiątki tabletek wspomagających erekcję, a dotąd nie znamy żadnej tabletki na udany związek. Nie mam dla Pana innej recepty jak skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. Myślę, że dobrze byłoby, gdyby udał się Pan do seksuologa lub psychoterapeuty poznawczo-behawioralnegoTerapia ze specjalistą pomogłaby Panu uwierzyć we własną męskość, odbudować nadwątlone poczucie własnej wartości i pokonać zahamowania.

Pacjenci chorujący na depresję często kurczowo trzymają się farmakoterapii i bagatelizują wartość rozmowy z psychologiem, podczas gdy rozwiązaniem ich problemów nie jest zwiększanie dawek leków, a połączenie oddziaływań psychoterapeutycznych z lekowymi. Bywa bowiem tak, że to właśnie nierozwiązane problemy osobiste, kompleksy i lęki z życia codziennego są czynnikiem spowalniającym powrót do normalnego funkcjonowania. Życzę Panu, aby w niedługim czasie udało się Panu znaleźć terapeutę, którego obdarzy Pan zaufaniem. Wzajemne zaufanie i wiara w wyzdrowienie są bowiem niezbędną składową każdej terapii.

Pozdrawiam serdecznie