Czy można zajść w ciążę po stosunku bez wytrysku?

Kochałem się z moją dziewczyną bez zabezpieczenia i w ostatniej chwili zdążyłem wyciągnąć, i miałem wytrysk i preejakulat, choć nie wiem, czy coś nie wyciekło, ale boimy się, że mogło dojść do ciąży. A my nie jesteśmy gotowi na to.

Moja dziewczyna miała okres (pierwsze krwawienie) 11 kwietnia 2011 r., a do stosunku doszło 1 maja 2011 r. i nie umiemy obliczać, kiedy są dni płodne, a kiedy niepłodne. Dziś wpisałem w necie i znalazłem kalkulator, który przelicza (wylicza dni płodne i niepłodne w oparciu o regułę Holta), wiem, że nie bardzo możemy temu ufać. Jednak po wpisaniu daty (data pierwszego dnia ostatniego krwawienia, czyli 11 kwietnia), to pokazało nam, że od 11 kwietnia do 19 to są dni prawdopodobnie niepłodne, a od 20 kwietnia do 27 są dni płodne, a od 28 kwietnia 2011 r. do 8 maja dni niepłodne. Stąd wiem, że nie nożna ufać temu liczeniu dni płodnych i niepłodnych, ale jeżeli 11 kwietnia 2011 r. miała pierwszy dzień krwawienia, a do stosunku doszło 1 maja 2011 r., to według tego, w tym przeliczniku wychodzi, że to mogły być dni płodne.

Czy to są małe szanse na to, że mogło dojść do zapłodnienia? Boimy się, że mogło dojść, a czy można jakieś tabletki, są jakieś co po stosunku można zażyć? Jaki to musi być czas od stosunku i jakie tabletki? I proszę o szybką odpowiedź i nas uspokoić, bo strasznie się denerwujemy.

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Ryzyko ciąży istnieje w każdym przypadku niezabezpieczonego zbliżenia. Najważniejszym czynnikiem określającym ryzyko zapłodnienia jest faza cyklu, w której doszło do stosunku. Niestety kalkulatory dostępne w internecie dają jedynie przybliżone wyniki. Jeżeli Twoja dziewczyna ma regularne miesiączki przy 28-dniowym cyklu, to można im zaufać.

W swoim zapytaniu nie podałeś większości niezbędnych informacji do oceny dni płodnych. Konieczne są dane na temat średniej długości cyklu oraz najkrótszego i najdłuższego cyklu. Prosta zasada obliczeń opiera się na prostych wzorach matematycznych. Od najkrótszego cyklu odejmuje się 20, a od najdłuższego 9. Uzyskany przedział czasowy oznacza zakres dni płodnych. Należy jednak pamiętać, że jest to metoda bardzo przybliżona.

Na rynku istnieje tabletka alarmowa, którą należy przyjąć nie później niż 72 godziny po zbliżeniu. Preparat jest dostępny jedynie na receptę, którą może przepisać jedynie ginekolog po uprzednim zebraniu wywiadu.

W przyszłości należy pamiętać, że stosunek przerywany jest najsłabszą metodą antykoncepcji. Wiąże się to z wydzielanym przez cały czas erekcji preejakulatu zawierającego plemniki zdolne do zapłodnienia oraz niepewności, czy zdążyło się wyjąć członek w odpowiednim momencie. Warto zastanowić się nad alternatywnymi metodami zabezpieczenia.

Pozdrawiam