Czy można zajść w ciążę w 16 dniu cyklu?

Od dluższego czasu staram się o dzidziusia. W 16. dniu cyklu po raz pierwszy pojawiła się brązowa wydzielina. W sobotę współżyłam, po czym pojawiło się krwawienie. Trwało któtko - do niedzieli rano - po czym nic. Czy istnieje prawodpodobieństwo zajścia w ciążę? Za odpowiedź z góry dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Krwawienie na ok. 14 dni przed końcem cyklu może się wiązać z owulacją. Zwykle nie trwa ono wtedy dłużej niż dwa dni. Jeśli Pani cykle trwają ok. 30 dni, to taka wersja jest bardzo prawdopodobna, zważywszy na krtótkotrwałość krwawienia. W tej sytuacji istnieje szansa na ciażę. Z wykonaniem testu proszę jednak poczekać co najmniej do terminu spodziewanej miesiączki.

Z drugiej strony, krwawienie po stosunku to typowy objaw nadżerki szyjki macicy. Jeśli wykluczy Pani ciążę a krwawienie/plamienie ponownie wystąpi, tym razem w innym okresie cyklu, radzę dać się do lekarza ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!