Czy można zajść w ciążę w trakcie 7-dniowej przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych?

Witam :) Mam pytanie. Biorę już trzecie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych R***. Zaraz po okresie, po drugim opakowaniu, kochałam się ze swoim chłopakiem. Wtedy jeszcze trwała 7-dniowa przerwa, a nie zabezpieczyliśmy się dodatkowo. Czy jest jakieś prawdopodobieństwo, że mogę być w ciąży? Mam juz 6-miesięczniego synka i jak na razie nie chcę mieć drugiego dziecka. Boję się, bo mam boleści brzucha i piersi. Czy to mogą być skutki uboczne tabletek czy raczej objawy ciąży? Proszę o radę i z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki antykoncepcyjne, jeżeli są stosowane prawidłowo, chronią przed ciążą zarówno w trakcie ich brania jak i podczas 7-dniowej przerwy. Dlatego w czasie 7-dniowej przerwy między opakowaniami nie trzeba stosować dodatkowego zabezpieczenia.

Jeśli przyjmuje Pani tabletki prawidłowo (przez 21 dni, 1 tabletka dziennie, mniej więcej o tej samej porze, następnie 7 dni przerwy i rozpoczęcie kolejnego opakowania), jest Pani odpowiednio zabezpieczona przed ciążą.

Bolesność piersi i brzucha może wynikać z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią w kolejnych cyklach, może Pani porozmawiać ze swoim lekarzem o zmianie tabletek na inne. Być może inny preparat nie będzie powodował takich objawów.