Czy można zrobić tomografię zamiast biopsji?

Witam,

Mam 24 lata i stwierdzone dwa gruczolakowłókniaki w jednej piersi. Od dwóch lat je obserwuję. Robię usg piersi co pół roku. Na ostatnim usg pani, która je robiła kazała mi iść i zrobić biopsję, bo jeden z moich guzków się powiększył. Czy jedynym sposobem jest zrobienie biopsji? Czy nie można wcześniej użyć metod nieinwazyjnych, jak np. tomografia czy rezonans? Przyznam, że wolałabym najpierw skorzystać z bardziej "przyjaznych" metod. Dodam jeszcze, że wszystkie kobiety w mojej rodzinie mają gruczolakowłókniaki.

Pozdrawiam

24 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Biopsja piersi jest badaniem, które dostarcza materiału tkankowego, przez co pozwala określić charakter komórek włókniakogruczolaka. Tylko badanie histo-patologiczne może wykluczyć obecność komórek wykazujących cechy złośliwości. Tomografia komputerowa jest badaniem obrazowym, które jest bardzo dokładne jednakże nie umożliwia oceny histo-patologicznej.
Skoro jeden z guzków powiększył się to biopsja i później badanie histo-patologiczne jest konieczne aby wykluczyć obecność komórek świadczących o złośliwości zmiany.

Redakcja abcZdrowie.pl