Czy muszę brać hormony przy PCO?

Szanowni Państwo! Mam stwierdzone PCO i zawsze brałam tabletki antykoncepcyjne - tak mnie leczono. Obecnie mam 33 lata i urodziłam dziecko i nie chce już drugiego. Lekarz stwierdził, że jeśli nie chce już dziecka i nie potrzebuję zabezpieczać się hormonalnie bo wystarczą prezerwatywy to nie muszę mieć miesiączek, bo taka moja uroda i nic z tym nie zrobię. A ja mam pytanie, co z jajeczkami, które mam już dość wiele na jajnikach, czy nadal będzie się ich tworzyć tam więcej i czy jest jakieś rozwiązanie jeśli nie chce już brać hormonów. Czy mam tak pozostawić tą sprawę i nic nie brać? Zastanawiałam się też nad wkładką hormonalną, jeśli już byłaby taka potrzeba przyjmowania hormonów.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Duża liczba pęcherzyków w jajniku może utrudniać owulację w przyszłości i przez to zajście w ciążę.

Jeśli jest Pani jednak zdecydowana nie mieć więcej dzieci (proszę pamiętać, że takie decyzje zmieniamy częściej niż by się mogło wydawać), to nie powinno to Panią martwić.

Co do wkładki wewnątrzmacicznej, to zawiera ona jedynie progestagen, który nie zawsze blokuje wzrost pęcherzyka i jajeczkowanie, dlatego przy wkładce mogą powstawać nowe pęcherzyki i nie rozwiąże ona tego problemu, natomiast zapewni ochronę przed ciążą. Hormonalna antykoncepcja dwuskładnikowa (tabletki dwuskładnikowe, plastry, krążek dopochwowy) co do zasady powstrzymuje jajeczkowanie i wzrost pęcherzyków Graafa w jajnikach, które przy PCOS przekształcają się w charakterystyczne torbielki.

Pozdrawiam serdecznie!