Czy muszę mieć biopsję węzła?

Stwierdzono u mnie raka piersi. Obecnie jestem w oczekiwaniu na biopsje węzła wartowniczego. Proszę o odpowiedź czy przy takich wynikach histopatologi jestem na to zdana? Wynik badania receptorów: ER:90% komórek /2,TS 7/8 (pozytywny). PR:90% komórek /3 TS 8/8 (pozytywny). HER-2:0 (negatywny).

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Przedstawiła pani wyniki badań hormonalnych, co stanowi jedynie element oceny histopatologicznej nowotworu piersi. Wskazana do biopsji węzła wartowniczego wynikają przede wszystkim z oszacowanego stopnia zaawansowania nowotworu i coraz częściej towarzyszą operacjom oszczędzającym piersi.

Biopsja węzła wartowniczego pozwala na ocenę prawdopodobieństwa przerzutów do węzłów chłonnych pachy, bez ich wycinania. Węzeł wartowniczy jest pierwszym węzłem jaki napotykają komórki nowotworowe w drodze do węzłów chłonnych pachy.

Jeżeli nie stwierdzi się w nim przerzutów jest pewność, że węzły chłonne pachy nie są zajęte co ma istotne znaczenie dla rokowania i dalszego leczenia.

Jeżeli z kolei okaże się, że są w nim przerzuty wtedy konieczne będzie usunięcie wszystkich węzłów chłonnych pachy i leczenie uzupełniające.

Pozdrawiam serdecznie.