Czy muszę poddać się łyżeczkowaniu macicy po poronieniu?

Witam, w 14 tyg. ciąży poroniłam, nie wiem czy było ono całkowite, ponieważ nie byłam jeszcze w szpitalu. Mam pytanie, czy poronienie mogło być całkowite czy konieczne będzie łyżeczkowanie macicy? Nie byłam jeszcze u lekarza i boję się co mi powie.

Witam!

Proszę udać się do swojego lekarza ginekologa. W przypadku poronienia po 12 tygodniu ciąży konieczna jest kontrola oraz badanie ginekologiczne. Poronienia występujące po 12 tygodniu ciąży, to tak zwane poronienia późne, ich mechanizm jest nieco inny niż w przypadku poronień wczesnych, ponieważ w całości wykształcone jest już łożysko. Poronienia takie najczęściej są niecałkowite - to znaczy nie wszystkie elementy płodu i błon płodowych zostają samoistnie wydalone z jamy macicy. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie zabiegu oczyszczającego jamę macicy - czyli łyżeczkowania. Pozostawienie fragmentów płodu stwarza ryzyko wystąpienia powikłań - między innymi zakażenia, które może być bardzo poważne w skutkach, a także może utrudniać zajście w kolejne ciąże.

Pozdrawiam serdecznie!