Czy muszę schudnąć, jeśli tak to jak?

Mam 13 lat i ważę 58 kg, wzrost 158 :(. Wydaje mi się, że jestem gruba i czasami mam doła z tego powodu ;(. Jak mam schudnąć, tak żebym widziała efekty?

Witam.

Twoja masa ciała wskazuje na górną granicę normy, dlatego powinnaś zacząć zdrowo się odżywiać i zwracać uwagę na ilość oraz jakość spożywanych produktów. Warto również zwiększyć swoją aktywność fizyczną, która w połączeniu z prawidłowym żywieniem z pewnością przyniesie pożądane efekty.

Przede wszystkim powinnaś przeanalizować swoje nawyki żywieniowe i zacząć zdrowo się odżywiać. Znajdziesz je w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki oraz http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka. Będzie to pierwszy krok do utraty zbędnych kilogramów. Nadwaga w Twoim wieku nie jest korzystna, dlatego powinnaś zadbać o swój styl życia. Wystrzegaj się restrykcyjnych, popularnych diet odchudzających, które mogą negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie i sylwetkę.

Zacznij też regularnie ćwiczyć. Bardzo istotne jest połączenie zdrowego jadłospisu z aktywnością fizyczną, nie tylko po to, aby stracić zbędne kilogramy i uzyskać pożądaną masę ciała, ale żeby zachować zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną. Zajrzyj do ćwiczeń na naszej stronie, a dodatkowo powinnaś wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe: ćwiczyć na Wf-ie, chodzić na częste spacery, jeździć na rowerze czy pływać. Ćwiczenia te rozwijają wszystkie partie ciała i zwiększają kondycję oraz wydolność.

Pozdrawiam.