Dieta 1600 kcal - schudnę bez efektu jojo?

Witam, bardzo proszę o poradę, ponieważ interesuje mnie dieta 1600 kcal. Jestem 26-letnią kobietą, ważę około 64-65 kg przy wzroście około 161 cm. Od 3 lat uprawiałam sport (sporty walki 3 razy w tygodniu po 1,5h) Niestety przygotowania do ślubu doprowadziły do tego, że nie mam czasu na uprawianie tej dyscypliny sportu. Więc od pół roku nie ćwiczę. Zastanawiam się, jak schudnąć, bo do ślubu został  miesiąc. Od jakiegoś tygodnia weszła w życie dieta 1600 kcal czuje się zdecydowanie lepiej. Mój organizm jest przyzwyczajony do dużych ilości kalorii, które wcześniej jednak spalałam na treningach. Mniej niż dieta 1600 kcal sprawia że jestem potwornie głodna, mimo że pije dużo niegazowanej wody i jem 5 zbilansowanych posiłków dziennie. W miesiąc nie oczekuję cudów, ale nie dam rady wrócić na treningi wcześniej niż we wrześniu.  W ciągu miesiąca chciałabym stracić kilka cm w biuście, pasie i biodrach. Dieta 1600 kcal umożliwi mi to? Moje wymiary to: 98-76-98. Ale najważniejsza partie w których bym chciała schudnąć to ręce, plecy i ramiona. Nie ukrywam że przez sport mam nieco wyrobioną muskulaturę, ale teraz dodatkowo "obsiadł mnie tłuszczyk". Zaznaczę jeszcze, że najniższa waga jaką kiedykolwiek uzyskałam (jakieś 4 lata temu zanim zaczęłam sport trenować) to było 59 kg na diecie tzw. 1000 kcal ale wtedy mdlałam i robiło mi się słabo nie jestem w stanie tak nisko ograniczyć dziennego spożycia kalorii. Bardzo proszę o pomoc oraz podanie też dziennego zapotrzebowania, gdy już wrócę do sportu. Marze o wadze 55-56 kg. Proszę, pomóżcie zrealizować moje marzenie, czy dieta 1600 kcal to dobry początek? Z góry dziękuje.

Witam. Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne, zakładając, że uprawia Pani sport, to (przy masie ciała 65kg) ok. 2500 kcal.

Na diecie 1500 kcal schudnie Pani około 0,5-1kg tygodniowo. Podejrzewam, że jeśli zupełnie nie będzie się Pani ruszać będzie to 0,5kg w ciągu tygodnia. A jeśli znajdzie Pani czas chociażby na ćwiczenia w domu to spadek masy ciała dojdzie nawet do 1 kg na tydzień.

Efekt jo-jo jest pośrednio skutkiem zbyt drastycznego ograniczania kalorii. Bezpośrednią jego przyczyną są duże wahania kaloryczności diety w przeciągu krótkiego czasu. To znaczy, że jeśli Pani jest teraz na diecie 1500 kcal to nie może Pani z dnia na dzień przejść z 1500 kcal na 2500 kcal. To samo dotyczy diet 1200 kcal i 1000 kcal. Chodzi tu o powolne wychodzenie z diety tak, aby nasz organizm przyzwyczaił się do tego, że teraz będzie jadł więcej i nie robił zapasów.
Chce Pani ważyć 55 kg - sądzę, że jest to możliwe. Jeśli źle się Pani czuła na diecie 1000 kcal to należy najpierw zacząć od diety 1500 kcal, a potem przejść na 1200 kcal. Myślę, że przy Pani aktywności fizycznej i uprawianiu sportu 3 razy w tygodniu już na diecie 1200 kcal uda się Pani osiągnąć wymarzoną masę ciała.