Czy na pewno jestem chroniona przed ciążą?

Witam. Mam parę pytań związanych z tabletkami. Mam 21lat i biorę tabl. od 2 lat. Moje pytanie to ile lat można brać pigułki? Ostatnio usłyszałam, że biorę je dość długo i że powinnam zrobić przerwę, jednak ja nie mogę pozwolić sobie na ryzyko bycia w ciąży jeszcze przez najbliższe 3 lata. Czy mogę kontynuować przez tyle lat? Nie mam żadnych skutków ubocznych. Jeszcze jedno pytanie – czy seks jest bezpieczny w niedzielę, która jest 7 dniem przerwy w tabletkach i w poniedziałek przy pierwszej tabletce z nowego opakowania? Tak samo nurtuje mnie seks przy ostatniej, 21 tabl. Jestem chroniona?

21 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Niektórzy ginekolodzy uważają, że nie należy stosować tabletek antykoncepcyjnych dłużej niż 5 lub 10 lat, jednak teza ta nie jest założeniem bezwzględnym.
2. Robienie dłuższych (kilkumiesięcznych) przerw pomiędzy opakowaniami nie ma uzasadnienia medycznego. Nie powoduje zmniejszenia ryzyka poważnych działań niepożądanych (np. nowotworów lub chorób układu sercowo-naczyniowego), za to powoduje istotne ryzyko niepożądanej ciąży. W Wielkiej Brytanii wykazano, że blisko 1/4 kobiet wykonujących takie przerwy zachodzi w ich czasie w niechcianą ciążę!
3. Jeśli przyjmuje Pani tabletki regularnie, nie występują wymioty, biegunka, nie stosuje Pani leków, które mogą mieć wpływ na metabolizm tabletek antykoncepcyjnych, a przerwa nie trwa dłużej niż 7 dni, to jest Pani cały czas chroniona przed zapłodnieniem (również przez cały okres przerwy!).