Czy nadal jestem w ciąży?

Witam!

Proszę o informacje dotyczącą interpretacji wyników, a mianowicie staramy się o drugie dziecko. W dniu 11.04 miałam miesiączkę, moje cykle są 26-28 dni. W dniu 12.05 (a więc 31 d.c.) udałam się do lekarza, aby potwierdzać ciążę, jednak przed wizytą zaczęłam krwawić. Dostałam skierowanie na bhcg i informację, że jeżeli wynik będzie pow. 5 to powinnam przyjść ponownie na konsultację. Badanie wykonane w dniu 12.05 wskazało poziom 2,54 - a więc brak ciąży.

Ponownie podjęliśmy próby starania się o dziecko i znowu myślałam, że się udało - w dniu spodziewanej miesiączki (09.06) wykonałam test ciążowy (pozytywny) i ponownie bhcg (wynik 25,34). Ponieważ byłam w trakcie zabiegów fizjoterapeutycznych, więc udałam się do lekarza po informację czy zabiegi te (pole magnetyczne i ultradźwięki) nie będą szkodliwe dla dziecka. Lekarz wykonał badanie USG, jednak badanie to nie potwierdziło jednoznacznie ciąży (ponoć za wcześnie). Po konsultacji otrzymałam skierowanie na badania krwi i moczu i umówiłam się na kolejną wizytę za dwa tygodnie.

W dniu 13.06 zaczęłam krwawić - gdyby nie wykonane wcześniej badania bhcg pomyślałabym, że to spóźniona miesiączka. W dniu 14.06 wykonałam ponownie badanie bhcg i jego wynik wynosi 15,95. Krwawienie było jasną krwią w dniu, średnio obfite (tak jak podczas miesiączki). Czy możliwe jest, abym w dalszym ciągu była w ciąży?

Czy to krwawienie (całkowicie bez bólu) mogło być poronieniem? Wizytę mam umówioną dopiero jutro i to w godzinach wieczornych. Z góry dziękuję za informację.

Lek. Marta Hat

Witam!

Każdy poziom hCG w surowicy krwi poniżej 5 mIU/ml (5 IU/L) uznawany jest jako wynik negatywny, natomiast wynik powyżej 25 mIU/ml (25 IU/L) uznawany jest jako pozytywny, oznaczający ciążę.
Jeżeli wynik jest niepewny, należy powtórzyć badanie po dwóch dniach - wzrost poziomu betaHCg oznacza ciążę.

Stężenie betahCG w surowicy krwi w początkowym okresie ciąży powinno podwajać się co drugi lub co trzeci dzień.
Nieprawidłowy wzrost poziomu betahCG obserwuje się w przypadku poronienia, ciąży pozamacicznej lub ciąży nierozwijającej się prawidłowo.
W Pani przypadku brak wzrostu (a wręcz spadek) poziomu betaHCG z towarzyszącym krwawieniem najprawdopodobniej świadczył o poronieniu na bardzo wczesnym etapie ciąży. Taka sytuacja jest bardzo częsta. Najczęściej kobieta nie zdąży zorientować się, że jest w ciąży, a krwawienia traktuje jak miesiączkę. Poronienia takie są spowodowane wadami zarodka, które są naturalnie eliminowane. Takie sytuacje nie mają zwykle wpływu na płodność. W większości przypadków kobietom udaje się ponownie zajść w ciążę.
Dla potwierdzenia należy jednak wykonać badanie betaHCG oraz USG.

Pozdrawiam serdecznie!