Czy nadmiar żelaza jest groźny dla zdrowia?

Kobieta ma 32 lata, od 9 lat jestem leczona z powodu anemii z niedoboru żelaza. Przez 9 ostatnich lat wynik żelaza i hemoglobiny zawsze są poniżej normy (wyniki żelaza wachały się od 3,2 - 5,7). Wynik z 6 maja 2010 r.: Morfologia: Poziom żelaza: 3,5 umol/L. WBC 6,9 G/L, RBC 4,84 T/L, HGB 6,3 mmol/L, HCT 0,33 L/L, MCV 68,00 fl. MCH 21,2 pg, MCHC 19,30 mmol/L. TIBC: 95,1 umol/L. Po kolejnej kuracji T*** (od wizyty 7 maja) oraz kuracji na helicobakter. Moje wyniki z 30 czerwca 2010 r. są następujące: Poziom żelaza: 67,2 umol/L. WBC 6,7 G/L, RBC 5,17 T/L, HGB 7,10 mmol/L, HCT 0,36 L/L, MCV 69,00 fl. MCH 1,37 pg, MCHC 19,81 mmol/L. PLT 317 G/L Z uwagi na znaczny wzrost żelaza w tak krótkim czasie laboratorium wykonało badanie dwukrotnie. Bardzo proszę o interpretację wyników i odpowiedź na pytania: - czy jest możliwy taki przyrost żelaza w tak krótkim czasie - co może być powodem (od 9 lat przyjmuję rożne preparaty żelaza i nigdy nie było w normie)? - czy nadmiar żelaza jest groźny? - czy powinnam wykonać jeszcze inne badania? Serdecznie dziękuję!

ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Droga Pani!

Najczęstszą przyczyną nadmiaru żelaza jest przedawkowanie preparatów podawanych głównie pozajelitowo. Zapewne podobnie jest w tym przypadku.
Przyczyny tak dużego wzrostu żelaza należałoby doszukiwać się w leczeniu przeciwko H.pylorii, które mogło spowodować znaczną poprawę wchłaniania żelaza w jelitach. Być może problemy z jego wchłanianiem, były główną przyczyną niedokrwistości.
W tej sytuacji lekarze powinni bezwzględnie odstawić preparaty żelaza do czasu unormowania się jego poziomu.

Nadmiar żelaza nie jest obojętny dla organizmu - może powodować dolegliwości ze strony układu nerwowego bądź wywoływać stany lękowe i zaburzenia depresyjne. Obserwuje się niekiedy występowanie hipomagnezemii lub niedoczynności tarczycy u pacjentów z przewlekle podwyższonym poziomem żelaza.

Proponuje zgłosić się do swojego lekarza, by wspólnie z nim omówić dalsze postępowanie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty