Czy nadmiar żelaza jest groźny dla zdrowia?

Kobieta ma 32 lata, od 9 lat jestem leczona z powodu anemii z niedoboru żelaza. Przez 9 ostatnich lat wynik żelaza i hemoglobiny zawsze są poniżej normy (wyniki żelaza wachały się od 3,2 - 5,7). Wynik z 6 maja 2010 r.: Morfologia: Poziom żelaza: 3,5 umol/L. WBC 6,9 G/L, RBC 4,84 T/L, HGB 6,3 mmol/L, HCT 0,33 L/L, MCV 68,00 fl. MCH 21,2 pg, MCHC 19,30 mmol/L. TIBC: 95,1 umol/L. Po kolejnej kuracji T*** (od wizyty 7 maja) oraz kuracji na helicobakter. Moje wyniki z 30 czerwca 2010 r. są następujące: Poziom żelaza: 67,2 umol/L. WBC 6,7 G/L, RBC 5,17 T/L, HGB 7,10 mmol/L, HCT 0,36 L/L, MCV 69,00 fl. MCH 1,37 pg, MCHC 19,81 mmol/L. PLT 317 G/L Z uwagi na znaczny wzrost żelaza w tak krótkim czasie laboratorium wykonało badanie dwukrotnie. Bardzo proszę o interpretację wyników i odpowiedź na pytania: - czy jest możliwy taki przyrost żelaza w tak krótkim czasie - co może być powodem (od 9 lat przyjmuję rożne preparaty żelaza i nigdy nie było w normie)? - czy nadmiar żelaza jest groźny? - czy powinnam wykonać jeszcze inne badania? Serdecznie dziękuję!

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Najczęstszą przyczyną nadmiaru żelaza jest przedawkowanie preparatów podawanych głównie pozajelitowo. Zapewne podobnie jest w tym przypadku.
Przyczyny tak dużego wzrostu żelaza należałoby doszukiwać się w leczeniu przeciwko H.pylorii, które mogło spowodować znaczną poprawę wchłaniania żelaza w jelitach. Być może problemy z jego wchłanianiem, były główną przyczyną niedokrwistości.
W tej sytuacji lekarze powinni bezwzględnie odstawić preparaty żelaza do czasu unormowania się jego poziomu.

Nadmiar żelaza nie jest obojętny dla organizmu - może powodować dolegliwości ze strony układu nerwowego bądź wywoływać stany lękowe i zaburzenia depresyjne. Obserwuje się niekiedy występowanie hipomagnezemii lub niedoczynności tarczycy u pacjentów z przewlekle podwyższonym poziomem żelaza.

Proponuje zgłosić się do swojego lekarza, by wspólnie z nim omówić dalsze postępowanie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.