Czy nadmiar żelaza może szkodzić dziecku?

Witam, jestem w 26 tyg. ciąży, ostatnio w morfologii znów spadła mi hemoglobina. Wcześniej przyjmowałam żelazo F***. Aktualnie lekarz zlecił mi dwa preparaty żelaza S*** i T***, po jednej tabletce, rano i wieczorem. Czy można brać jednocześnie dwa różne żelaza? Czy nadmiar żelaza może szkodzić dziecku? Biorę jeszcze witaminy F***, które też zawierają żelazo.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przyznam, że niezrozumiałe jest dla mnie zalecenie lekarza. Oba stosowane przez Panią preparaty zawierają tę samą substancję czynną, z tym, że jeden z nich zawiera dodatkową witaminę C, która ułatwia wchłanianie pierwiastka. Sam mechanizm działania obu leków jest taki sam, więc nie widzę powodu do ich łączenia.

Przyjmowane przez Panią witaminy, jak słusznie Pani zauważyła, także zawierają żelazo. Przyjmowanie wszystkich trzech preparatów niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem. Szybko może bowiem doprowadzić do nadmiaru żelaza we krwi i wystąpieniu działań niepożądanych.

W obecnej sytuacji zalecałabym powtórną konsultację z ginekologiem, który na podstawie dotychczasowych wyników badań powinien zmodyfikować leczenie.

Na koniec chciałabym jeszcze zauważyć, że w drugiej połowie ciąży dochodzi do fizjologicznej niedokrwistości ciężarnych związanej z zatrzymaniem płynów w organizmie i z tzw. rozrzedzeniem krwi. Z tego powodu najbliższe wyniki badań mogą ulec pozornemu dalszemu pogorszeniu.

Pozdrawiam