Czy nadżerka przeszkadza w zajściu w ciążę?

Od około 2 lat mam nadżerkę, nie byłam jeszcze u ginekologa z tym ponieważ się boję! Nikomu o tym nie powiedziałam. Jest ona bardzo nasilona o rożnych barwach i jest czasami zapachowa a czasami nie! Nie wiem skąd to się wzięło! Dbam o higienę codziennie, to u mnie podstawa. Jakie są objawy tego czy to coś poważnego, czy w przyszłości będę miała problemy z zajściem w ciąże przez to?
Proszę o odpowiedz!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Mam wrażenie, że myli Pani pojęcia. Nadżerkę może stwierdzić lekarz w trakcie badania ginekologicznego, jest to schorzenie szyjki macicy. To co Pani obserwuje - kolorowa wydzielina o nieprzyjemnym zapachu jest objawem infekcji i stanu zapalnego. W zależności od rodzaju bakterii, będącej przyczyną, możemy mieć do czynienia z infekcją przenoszoną drogą płciową lub z bardziej prozaiczną, która znalazła się w nieodpowiednim miejscu i zaburzyła równowagę mikrobiologiczną pochwy. Oczywiście powinna Pani udać się niezwłocznie do lekarza ginekologa. Nieleczenie takiego stanu zapalnego jak najbardziej może grozić utratą płodności oraz jej przejściem w stan przewlekły, niekiedy niemożliwy do całkowitego wyleczenia.

Pozdrawiam serdecznie!