Czy należy mi się renta?

Choruję od wielu lat na cukrzycę typu 2, dłuższy czas brałam tylko tabletki, w związku ze śmiercią mamy stan zdrowia mi się pogorszył... Zaczęłam brać insulinę, tę zagraniczną, bo miałam bardzo wysokie cukry, których dłuższy czas nie można było uregulować. Nasiliły się inne objawy sercowe, oczu, nogi strasznie parzą. Kardiolog stwierdził u mnie niewydolność lewokomorową serca z lekką zastawką mitralną i trójdzielną, nadciśnienie tętnicze i nadciśnienie w oczach, tak że mi grozi jaskra. Po za tym jestem po zawale płuca, odmie opłucnowej i po zabiegu guza mózgu. Przez neurologa mam stwierdzoną niewydolność mózgowo-krążeniową, niedowład połowiczy lewostronny z dyskopatią wielopoziomową kręgów szyjnych i 3 kręgów lędźwiowych.

Byłam na komisji, ale dostałam odmowę, napisano mi, że z moimi rozpoznaniami mogę pracować w moim zawodzie i jestem za młoda na rentę. Zaznaczam, że jestem pielęgniarką, pracowałam w domu opieki społecznej przy ciężko chorych. Ja zagrażam życiu pacjentom, gdyż mam silne zawroty głowy, zataczam się i przewracam, nawet na prostej drodze, w lewej ręce nie mogę utrzymać szklanki z herbatą. Mam silne depresje i mam myśli samobójcze, nie mam rodziny, nie mogę pracować, jestem bez środków do życia. Mam też zaniki pamięci, tak że nie wiem kiedy mnie napadnie i odbiorę sobie życie, nie pamiętam co wczoraj robiłam i nie wiem, czy jutro będę wiedziała, że tutaj pisałam..

Czy ja jestem zdolna do pracy? Nie mogę szybko mówić, kawałek się przejść, żeby chleb kupić, męczy mnie, dostaję duszności. Muszę zawsze mieć przy sobie n*** s*** . Na samo serce mam 5 leków, także rano co najmniej 10 tabletek, wieczorem to samo, do tego 3 razy dziennie insulinę muszę dodatkowo wziąć.. Pozdrawiam, Danuta

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Szanowna Pani,

już odpowiadałem na podobne pytanie. Pani historia choroby jest obfita, jednak czy należy się Pani renta? Nie wiem. Decyzja należy do lekarza orzecznika ZUS. Trzeba złożyć wnioski i mieć nadzieję, że zostaną rozpatrzone pozytywnie. Powinna Pani być pod stałą opieką kardiologiczną, jeżeli ma Pani tak słabą tolerancję wysiłku i bóle stenokardialne, to wymaga Pani na pewno modyfikacji leczenia i/lub przeprowadzenia dokładnej diagnostyki kardiologicznej.