Czy należy ponowić drutowanie mostka?

Witam! Miesiąc temu tata miał zakładane by-passy. Wszystko niby dobrze, ale teraz podobno mostek się nie zrasta. Czy konieczna jest ponowne drutowanie mostka, czy jest to niebezpieczny zabieg?

Witam! Zabieg drutowania mostka jest procedurą wykonywaną w celu stabilizacji mostka po sternotomii, czyli przecięciu mostka wykonywanym w celu uzyskania dostępu w operacjach kardiochirurgicznych. Zazwyczaj wystarcza drutowanie podczas operacji, jednakże w przypadku nieprawidłowego gojenia może być konieczne powtórzenie tego zabiegu. Wówczas gojenie może się poprawić. Sam zabieg w porównaniu z całą operacją pomostowania jest oczywiście obarczony mniejszym ryzykiem. Wydaje się, że ustalenie wskazania do tego zabiegu zależy od kardiochirurga, który wykonywał operację pomostowania i który będzie dysponował całością obrazu klinicznego. Proponuję porozmawiać bezpośrednio z nim, na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie!