Czy nastolatki powinny się badać na raka piersi?

Zastanawiam się czy nastolatki powinny się badać? Czytałam ostatnio o przepadku dziewczyny, która poszła na badanie jak miała 18 lat i było już za późno - musiała usunąć pierś.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Rak piersi jest nowotworem charakterystycznym dla kobiet i częstym po 40. r.ż., przed 20. r.ż. występuje rzadko.

W związku z tym zaleca się co miesięczne samobadanie u kobiet od 20. r.ż. Raz w roku badanie powinno być wykonane dodatkowo przez lekarza. Po 40. r.ż. co 1-2 lata należy wykonywać mammografię.

Oczywiście można wykonywać samobadanie piersi już w wieku nastoletnim, czasami pozwala to wykryć różne zmiany piersi, najczęściej te łagodne, które są charakterystyczne dla młodych kobiet.
Natomiast nie ma sensu wykonywanie badań dodatkowych bez stwierdzenia odchyleń od normy w badaniu fizykalnym.

Redakcja abcZdrowie.pl