Czy niedobór wit. B12 ma wpływ na wysokie CRP?

Witam, od niedawna choruję na niedokrwistość megaloblastyczną, przyjmuję wit. B12 w zastrzykach. Wiem o tej chorobie tyle, że wiąże się z układem autoimmunologicznym i szpikiem. Teraz miałam badanie krwi na B12, morfologię, retikulocyty i CRP. Pytanie moje tyczy się CRP - mam wysokie, ponad 12 i wiem, że to jest jakiegoś rodzaju stan zapalny, ale czy on się odnosi do niedokrwistości megaloblastycznej?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy niedokrwistością na którą Pani cierpi, a wzrostem CRP. Jak Pani słusznie zauważyła CRP jest wykładnikiem stanu zapalnego, a w przypadku niedokrwistości megaloblastycznej dochodzi m.in. do zapalenia błony śluzowej żołądka, często poważnego zapalenia.

W związku z tym istnieją czynniki mogace wlynąć na podwyższenie CRP. W Pani przypadku nie jest to jednak bardzo niepokojący wynik.