Czy nieregularne miesiączki i ból brzucha mogą być przyczynami niepłodności?

Mam 18 lat i od 5 lat miesiączkuje i nadal nie mam regularnych miesiączek. Występują one co 42,32,26 dni. Podczas miesiączkowania mam bardzo mocne bóle brzucha i nie mogę normalnie funkcjonować. Mogę nawet opisać skurcze, ale to chyba jest nieistotne. Podczas miesiączki mam też biegunkę, gorączkę, bóle głowy, mdłości, ból kręgosłupa jednym słowem 5 dni męczarni. W związku z opisem powyższym chciałabym się zapytać czy będę miała problemy, aby zajść w ciążę i czy mogą być to objawy niepłodności? A i jeszcze chciałam dodać, że na nic nie choruje, jestem zdrowa jak ryba i nie współżyje od 1,5 roku.

Witam!

W tym wieku po kilku latach od pierwszej miesiączki, cykle powinny być już regularne. Zaburzenia tej regularności mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, które mogą utrudniać zajście w ciążę. Najważniejsza dla zajścia w ciążę jest owulacja, czyli jajeczkowanie podczas cyklu. Nieregularne są często cykle bezowulacyjne, podczas których nie dochodzi do uwolnienia z jajnika dojrzałej komórki jajowej, bez której nie może dojść do zapłodnienia, a zatem zaistnienia ciąży.
Zaburzenia hormonalne należy diagnozować i w razie ich istnienia leczyć. Wcześnie wykryte i odpowiednio leczone nie stanowią przeszkody dla zajścia w ciążę.

Warto więc udać się do ginekologa.

Pozdrawiam