Czy niski poziom progesteronu oznacza zaprzestanie miesiączkowania?

Witam, mam 52 lata. Do kwietnia tego roku miesiączkowałam b. regularnie, miałam cykle 28-dniowe, ostatnią miesiączkę miałam 18 kwietnia. W maju nie dostałam, ale ponieważ zmieniłam klimat, uznałam to za normalny objaw, że mi się okres przesunął, ale ponieważ nie dostawałam 10 czerwca - udałam się do ginekologa. Zbadał mnie, zapisał L*** na wywołanie miesiączki i zlecił zbadanie poziomu hormonów w 21. dniu cyklu. Oto one: estradiol 51,15, progesteron 0,35. Czy niski poziom progesteronu oznacza, że już nie będę miesiączkować? Moja mama przestała miesiączkować też mając 52 lata. Jak zapobiegać niechcianej ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Aby mówić o menopauzie należy stwierdzić brak miesiączki przez co najmniej 12 miesięcy. Jest Pani natomiast w tzw. okresie premenopauzalnym. Jest to okres kilku lat poprzedzających ostatnią w życiu kobiety mieisączkę, w którym zazaczają się kliniczne, hormonalne i metaboliczne zmiany związane z wygasaniem czynności jajników.

Niski progesteron, a także stężenie estradiolu w dolnym zakresie normy wskazywać mogą na rozpoczynającą się menopauzę.
Badaniami hormonalnymi, które niejako potwierdzają ten czas jest oznacznenie LH i FSH, których stężenia znacznie wzrastają. Proszę porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem.

Przy tak niskim progesteronie możliwośc utrzymania ciąży jest bardzo mało prawdopodobna. Jeśli chce się Pani zabezpieczyć w jakiś sposób, zalecane jest stosowanie środków mechanicznych, tj. prezerwatywy, kapturki itp.

Proszę porozmawiać na temat swoich obaw ze swoim ginekologiem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.