Czy obecność śluzu wyklucza ciążę?

Podczas dni płodnych i niepłodnych wytwarzany jest charakterystyczny śluz. Czy podczas ciąży jest on dalej wytwarzany? Czy fakt że ten śluz jest obecny (śluz płodny w dniach płodnych) oraz okres może wykluczyć ciążę?
Pozdrawiam oraz czekam na odpowiedź

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Kobiety, które potrafią dobrze rozpoznawać objawy swojej płodności, mogą z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć bądź potwierdzić ciążę na podstawie tychże. Pojawienie się bądź brak w spodziewanym terminie miesiączki o nie mniejszej niż zwykle obfitości daje potwierdzenie takiego wstępnego rozpoznania. Dla uzyskania całkowitej pewności co do możliwości zapłodnienia, należy jednak wykonać test ciążowy- z moczu, jeśli od ostatniego stosunku minęło co najmniej 3 tygodnie, lub z krwi, który daje wynik pozytywny już nawet po 7-8 dniach od zapłodnienia.

Podczas ciąży wytwarzany jest w dość dużych ilościach śluz szyjkowy podobny do tego, który występuje w drugiej fazie cyklu (biały, nieciągnący się).

Pozdrawiam serdecznie!