Czy objawy chorobowe są wynikiem nerwicy?

Witam serdecznie! Od grudnia ubiegłego roku leczę się na nerwicę. Objawia się ona somatycznie, przebadana jestem od stóp do głów, EKG miałam w tym roku niezliczoną ilość razy. Echo serca robiłam w styczniu. Wszystko bardzo dobrze EF 79%. dodam, iż objawy biegają po całym ciele. Mam takie pytanie. Od piątku pojawia się u mnie co jakiś czas bardzo krótki ból w klatce piersiowej zlokalizowany między piersiami. Nie promieniuje nigdzie, jednak robię się wtedy nerwowa, boli mnie brzuch, serce bije miarowo. Jestem zdrowa, wszystkie badania idealne, ciśnienie książkowe. Mam 25 lat. Nie piję, nie palę. W miarę zdrowo się odżywiam. Do tej pory odczuwałam kłucia i ucisk w klatce piersiowej. To co jest od piątku niepokoi mnie, jest to bardzo chwilowe, promieniuje na tył pleców i za chwilkę przechodzi. Może być od żołądka? Ostatnio zaszalałam z colą i chipsami. Muszę dodać, iż cholesterol całkowity mam 212 a tego dobrego 102. Czy jest to po prostu silniejszy objaw nerwicy. Kardiolog uspokoił mnie iż nie grozą mi żadne choroby serca ani zawał, więc nie mam się czym martwić, bo jestem zdrowa. Od stycznia chyba nic się nie zmieniło, prawda? Serdecznie proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!

Witam! Na podstawie całości wywiadu chorobowego można przypuszczać, że opisywane dolegliwości, które pojawiły się ostatnio mają związek z nerwicą (zaburzeniami lękowymi). Jest najbardziej prawdopodobna przyczyna dolegliwości. Aby mieć całkowitą pewność konieczne jest badanie fizykalne, wówczas można stwierdzić, czy ból ma podłoże organiczne czy też jedynie psychogenne. W tej chwili wydaje się, że nie ma powodów do niepokoju. Z uwagi na wiek i brak istotnych czynników ryzyka nie ma również powodów do niepokoju w kwestii kardiologicznej. W przypadku nasilenia się dolegliwości bólowych warto zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu przeprowadzenia badania fizykalnego. Jeśli dolegliwości spowodowane nerwicą znacząco zmniejszają komfort życia to warto zastanowić się nad intensyfikacją leczenia przeciwlękowego lub dodaniem psychoterapii. W tej kwestii proponuję skonsultować problem z psychiatrą. Pozdrawiam serdecznie!

Witam,
zaburzenia lękowe objawiają się przyspieszonym pulsem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, uciskiem w klatce piersiowej, problemami gastrycznymi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę) oraz kortyzol, w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania., może występować napięcie mięśniowe, ból w okolicy karku i pleców. Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku:
(1) Poznawczy (myśli, wyobrażenia).
(2) Fizjologiczny (doznania w ciele).
(3) Behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
zalecałabym terapię poznawczo-behawioralna, która pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym lub leczenie farmakologiczne - konsultacja psychiatryczna.
Pozdrawiam serdecznie