Czy objawy niepożądane leków na depresję/nerwicę po jakimś czasie całkowicie ustępują?

Witam! Mam następujące pytanie - czy działania niepożądane leków antydepresyjnych ustępują całkowicie po pewnym czasie? Bo mam wrażenie, że mnie "zamulają" i potęgują uczucie derealizacji. Poza tym, zwiększyłam dawkę leku z 1 do 2 tabletek na dobę i mam wrażenie, że objawy niepożądane wróciły. Czy jest to możliwe? Czy ustąpią po takim samym czasie, jak poprzednio, czy to tylko taki jednodniowy "szok" organizmu? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Objawy niepożądane (np. nadmierna sedacja) w trakcie przyjmowania leków przeciwdepresyjnych występują najczęściej w ciągu pierwszych 2-3 tygodni leczenia, po czym ustępują. Zwiększenie dawki leku może nasilić tego typu objawy. Objaw ten jest zazwyczaj przejściowy. Może to jednak zależeć od:
- rodzaju preparatu (część leków ma silniejszy wpływ uspokajający i nasenny),
- jego dawki,
- pory dnia, o której jest przyjmowany lek,
- wieku i masy ciała pacjenta,
- obecności dodatkowych schorzeń,
- stosowania jednocześnie innych leków oraz substancji psychoaktywnych.

Z pozdrowieniami