Czy ochrona jest zachowana, jeśli zrobiłam wcześniejszą przerwę?

W październiku rozpoczęłam przyjmowanie tabletek. Źle się po nich czułam i postanowiłam je odstawić. Tabletki brałam dwa miesiące jednak po pierwszym opakowaniu nie wystąpiło u mnie krwawienie. Pojawiło się natomiast 1 grudnia. Tabletki odstawiłam 11 grudnia, pomijając 4 ostatnie. Czy w tym okresie po odstawieniu jestem jeszcze chroniona? Czy krwawienie, które się pojawiło mam traktować jak miesiączkę? Dodam, że współżyłam z mężem po odstawieniu tabletek bez zabezpieczenia i troszkę się martwię. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po odstawieniu tabletek nie jest Pani chroniona. Jest Pani chroniona w czasie siedmiodniowej przerwy, nawet jeśli okres brania tabletek był nieco krótszy niż zalecany, jednak w momencie definitywnego odstawienia tabletek nie mamy do czynienia z przerwą, gdyż nie następuje wznowienie brania tabletek po siedmiu dniach. Krwawienie, które się pojawiło nie było fizjologiczną miesiączką, a miało związek z wahającymi się poziomami hormonów w trakcie brania i przerywania tabletek antykoncepcyjnych.

Pozdrawiam serdecznie!