Czy od alkoholu i narkotyków można mieć depresję?

Mam takie pytanie: czy po braniu narkotyków i piciu alkoholu można nabawić się depresji? Od jakiegoś czasu w nocy nie śpię, nic mi się nie chce - nie wiem jaki możne mieć wpływ branie narkotyków. Teraz już nie biorę, ale chciałem zapytać, czy po czasie może to mieć jakiś wpływ?

Witam!

Zażywanie narkotyków i picie alkoholu to zachowania, które destrukcyjnie wpływają na organizm i psychikę człowieka. Przyjmowanie substancji psychoaktywnych może być czynnikiem wyzwalającym depresję lub psychozy. Skutki takich zachowań mogą być odczuwane długi czas po zaprzestaniu przyjmowania narkotyków.
Warto, żeby skonsultował się Pan z lekarzem psychiatrą w sprawie swojego stanu zdrowia psychicznego. Lekarz będzie mógł określić, czy obecnie odczuwane dolegliwości są związane z wcześniejszym stosowaniem alkoholu i narkotyków czy też wywołane innymi czynnikami.

Pozdrawiam