Czy odczulanie ma wpływ na chorobę Hashimoto?

Witam. Od 4 lat odczulam się na pyłki traw i brzozy, niedawno dowiedziałam się, że mam początki Hashimoto. Czy szczepienia przeciw alergii mogły mi zaszkodzić jeśli mam tą chorobę lub ją wywołać? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Choroby autoimmunologiczne stanowią przeciwwskazanie do immunoterapii swoistej, tj. odczulania. Odczulanie może nasilić objawy. Tylko w szczególnych przypadkach, po dokładnej analizie indywidualnej sytuacji chorego, może być zalecone kontynuowanie takiej terapii mimo choroby autoimmunologicznej, ale to rzadkość. Dlatego powinna się Pani zgłosić do swojego lekarza prowadzącego, w celu ustalenia dalszego postępowania.

Czy immunoterapia swoista może wywołać chorobę autoimmunologiczną? Trudne pytanie, na dzień dzisiejszy nie ma jednoznacznych dowodów, iż tak jest. Przy prawidłowej kwalifikacji oraz właściwym prowadzeniu tej terapii, uznaje się ją za bezpieczną i godną polecenia.

Serdecznie pozdrawiam!