Czy oddawanie krwi może spowodować anemię?

Jestem honorowym krwiodawcą. Ostatnio, gdy chciałem oddać krew, po wykonaniu badań laboratoryjnych zostałem zdyskwalifikowany z powodu niedokrwistości. Do tej pory byłem zdrowy. Czemu teraz mam anemię?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Agata Kasica Interna, Morąg

Podczas jednej donacji dawca oddaje około 460 ml krwi pełnej. Taką utratę zdrowy organizm jest w stanie odbudować samodzielnie, korzystając ze zgromadzonych zapasów żelaza oraz żelaza dostarczanego z pożywieniem. Jeśli jednak w diecie nie było dostatecznej podaży tego pierwiastka lub wystąpiły czynniki zwiększające zapotrzebowanie na żelazo, Pana organizm mógł nie poradzić sobie z utratą krwi i w związku z tym doszło do wystąpienia niedokrwistości. Pana lekarz rodzinny po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, badaniu przedmiotowym oraz wykonaniu odpowiednich badań dodatkowych oceni, czy powodem niedokrwistości jest niedostateczna suplementacja żelaza w diecie, czy też wystąpiły inne jej przyczyny. Jeśli powodem jest niedobór żelaza, lekarz zaleci odpowiedni preparat doustny oraz dietę i po wyrównaniu niedoborów będzie Pan mógł powrócić do oddawania krwi.