Czy odstawić dziecko od piersi i ponownie podjąć leczenie nerwicy żołądka?

Witam! Jestem 36-latką. Dwa miesiące temu urodziłam dziecko i karmię je piersią. Dwa lata temu zaczęłam mieć problemy z żołądkiem na tle nerwicowym. Wszędzie gdzie wychodziłam, musiałam lokalizować wcześniej obecność toalety, bo wiedziałam, że inaczej od razu będę mieć biegunkę. Brałam Parogen i było lepiej. Zaszłam w ciążę i od roku jestem bez leków. Teraz wydaje mi się ze znów wszystko wraca. Powinnam już kontynuować leczenie i odstawić dziecko od piersi? Czy jeszcze poczekać?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Zaburzenia nerwicowe wykazują niestety tendencje do nawracania. Lek, jaki Pani przyjmowała przed zajściem w ciążę – ParoGen – jest lekiem psychotropowym o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym, którego nie powinno stosować się w czasie ciąży i laktacji. Jeżeli teraz odczuwa Pani pogorszenie samopoczucia, powinna się Pani skonsultować z lekarzem psychiatrą. Na wizycie może Pani powiedzieć specjaliście o swojej sytuacji, o tym, że karmi Pani piersią dziecko. Być może lekarz zaproponuje lek, który będzie pomagał w leczeniu nerwicy, ale jednocześnie nie będzie szkodliwy dla maluszka.

Pyta Pani, czy odstawić dwumiesięczne dziecko od piersi i zacząć farmakoterapię nerwicy. Decyzja zależy od wielu czynników – od tego, jak Pani się czuje, w jakim jest stanie, czy choroba uniemożliwia Pani normalne funkcjonowanie, jak rozwija się dziecko, jakie ma Pani potrzeby itp. Do kiedy karmić dziecko piersią? Nie ma sztywnych wytycznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) proponuje, by niemowlęta karmić wyłącznie piersią do 6. miesiąca ze względu na unikalną wartość mleka matki. Potem można dokarmiać i dopajać dziecko. Z kolei rezolucja World Health Assembly mówi, by karmić piersią nawet powyżej drugiego roku życia.

Na pewno mleko matki zawiera wiele wartościowych dla maluszka substancji, np. przeciwciała, czynnik wzrostu, lizozym, glikany, nukleotydy, laktoferrynę, immunoglobuliny sekrecyjne SigA. Poza tym, karmienie piersią sprzyja formowaniu się niepowtarzanej więzi między matką a dzieckiem. Jeżeli jest Pani na urlopie macierzyńskim, a choroba nie jest na tyle uciążliwa, by uniemożliwiała Pani w miarę normalne funkcjonowanie, to radziłabym jeszcze poczekać z odstawieniem dziecka od piersi. Absolutne minimum dla zdrowia dziecka to karmienie go piersią przez pierwsze trzy miesiące.

Proszę jednak skonsultować się z psychiatrą. W końcu zaburzenia z grupy nerwic leczy się nie tylko farmakologicznie (lekami), ale także psychoterapią, a ta na pewno dla maluszka nie byłaby szkodliwa. Zachęcam Panią również do przeczytania poniższych artykułów zamieszczonych w naszych serwisach:

http://parenting.pl/portal/do-kiedy-karmic-piersia

http://parenting.pl/portal/kiedy-odstawic-dziecko-od-piersi

http://portal.abczdrowie.pl/karmienie-piersia

http://portal.abczdrowie.pl/nerwica-zoladka

http://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-nerwicowe

Pozdrawiam i życzę powodzenia!