Czy odżywki są dobre na masę?

Chciałem spytać o taką rzecz. Chodzę na siłownię od 2 lat. Nie mam jakiś super wyników. To znaczy siła bardzo mi urosła, jestem dużo cięższy mam więcej w ręce itd, natomiast wizualnie nie wygląda to jakoś super. Staram się stosować dietę. Jem 5 razy dziennie produkty z dużą zawartością białka (sery półtłuste, piersi z kurczaka, soczewicę, ryby) itd. oraz zawierające węglowodany (jogurty naturalne, chleb razowy, banany) itd. Czytam etykiety na produktach. Unikam produktów z zawartością jakiś dziwnych E oraz z dużą zawartością tłuszczy. Jem też bardzo mało słodyczy i ostatnio piję bardzo mało alkoholu (w zasadzie w ogóle). Mimo to na siłowni jest młody trener, który twierdzi że tylko odżywki sprawią, że będą efekty, że on obserwuje mnie od stycznia i nie widzi żadnych postępów, a inni którzy biorą odżywki w tym samym czasie efekty mają dużo lepsze. Chciałem spytać czy ma rację? Ja osobiście staram się unikać sztucznych rzeczy. Raz skusiłem się na odżywkę węglowodanową, po której mocno urósł mi brzuch i miałem wzdęcia. Odłożyłem to i brzuch spadł, ale trener twierdzi, że to niemożliwe, że po węglowodanach brzuch nie rośnie...

Witam!

Z mojej strony nie polecam stosowania odżywek wspomagających budowę masy ciała, ze względu na to iż często opis na etykietach nie zgadza się ze stanem faktycznym (suplementy nie podlegają takim kontrolom jak leki). Jeśli zależy Ci na zwiększeniu masy ciała, uczęszczasz na siłownię co najmniej 3 razy w tygodniu i Twoje treningi są wyczerpujące, to jak najbardziej mogą Ci się przydać „wspomagacze”. Jeśli natomiast chcesz mieć wyrzeźbione ciało, odżywiać się i żyć w sposób naturalny, a dodatkowo masz wrażenie, że suplementy Ci nie służą nie ma sensu ich stosować. Wszystko zależy od Twojego celu.

Pozdrawiam,
mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna