Ogórek a kalorie

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu stawiam na zdrowe żywienie, gotowanie samodzielnie w domu i dodatkowo obliczanie wartości odżywczych posiłków. W związku z tym chciałabym się dowiedzieć, czy ogórek szklarniowy ma jakieś składniki odżywcze? Ile kalorii ma ogórek? Nie ukrywam, że lubię ogórki i lubię je wykorzystywać w przygotowywanych daniach, ale zastawiam się jak wygląda kaloryczność ogórka. Jak wygląda rozkład składników odżywczych na 100 g ogórka? Słyszałam, że ogórek zawiera błonnik, i proszę o informację, ile jest tego błonnika w ogórku. Czy zbyt duża ilość ogórka w posiłku znacznie zwiększa jego kaloryczność? Czy ogórek zawiera jakieś substancje, przez które nie można go łączyć z przykładowo innymi warzywami? Najbardziej jednak nurtuje mnie kwestia kalorii w ogórku i innych składników odżywczych. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Tak, jednak niewiele. Ogórek składa się głównie z wody. W 100 g ma ok 0,7 g białka, 2,9 węglowodanów i 0,5 błonnika. To właśnie dla błonnika warto dodawać go do sałatek czy kanapek. Ogórek ma niską kaloryczność (13 kcal w 100 g). Ogórek zawiera enzym rozkładający witaminę, dlatego nie powinno się go łączyć np. z pomidorami.

Witam,

Ogórki są wartościowym produktem ze względu na zawartość błonnika. W większości składają się jednak z wody.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk