Czy okres 2 razy w miesiącu świadczy o jakiejś chorobie?

Jestem 18 letnią dziewczyną, okres mam już od kilku lat. 14.05. dostałam miesiączkę, trwała ok 5 dni, po 8 dniach dostałam kolejną, jest bardziej obfitsza niż poprzednia. Dodam między końcem pierwszej, a drugiej miesiączki wyjechałam za granicę i cały czas przebywam w Norwegii.

Nie mam pojęcia czy mam się bać, czy to normalne? Pół roku temu miałam wykonywaną cytologię i miałam grupę II, lecz pani ginekolog powiedziała, że osoby z grupą I to rzadkość i że moja cytologia jest jak najbardziej prawidłowa. Miałam także raz incydent taki, że jajeczko mi się zatrzymało w jajowodzie, tzn. jajowód wyrzucił jajeczko, lecz nie pękł ten pęcherzyk Graala czy coś takiego, i te jajeczko rosło, miało z 3 cm, o ile dobrze pamiętam, ale pani ginekolog przepisała mi L**** (syntetyczny progesteron), wzięłam, po 1 tabletce wieczorem i następnie rano, a po południu dostałam już okres.
Prosiłabym o jakąś poradę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Trudno określić, na podstawie samego opisu, jaka jest przyczyna krwawienia, które wystąpiło u Pani poza miesiączką. Jeśli nie przyjmuje Pani tabletek antykoncepcyjnych, to mogło ono być spowodowane jednorazowym "zawirowaniem" hormonalnym związanym z wyjazdem za granicę. Gdyby jednak sytuacja powtórzyła się w kolejnych miesiącach, konieczna będzie wizyta u ginekologa. Poszuka on przyczyn organicznych krwawienia, jak polipy endometrialne, oraz skieruje Panią na badania hormonalne.
Pozdrawiam serdecznie!