Czy olej silikonowy w oku może powodować wysokie ciśnienie w gałce ocznej?

Mojemu bratu odkleiła się siatkówka i tydzień temu miał witrektomie - przyklejono siatkówkę olejem silikonowym. Z początku wszystko było ok, ale po kilku dniach pojawił się ból. Lekarz okulista, który ten zabieg przeprowadził zbadał oko, powiedział że siatkówka jest dobrze przyklejona, ale mojego brata nadal oko boli, źle widzi (po zabiegu widział dość dobrze). Po zbadaniu ciśnienia w oku okazało się, że w tym oku jest bardzo wysokie ciśnienie (nawet 73), brat dostawał krople i jakieś zastrzyki, ale obniżenie ciśnienia było niewielkie i krótkotrwałe .Teraz lekarz zadecydował, żeby zmniejszyć ilość tego silikonu w oku. Czy jest jeszcze inny sposób na obniżenie tego ciśnienia (oprócz środków farmakologicznych i tego częściowego odessania oleju)? Czy ten olej może być przyczyną wysokiego ciśnienia?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Olej silikonowy zastosowany w operacji odwarstwienia siatkówki może być przyczyną podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Jednakże ten portal nie służy omawianiu metod leczenia i najlepszą radą, jakiej mogę Pani udzielić jest okazanie zaufania lekarzowi prowadzącemu brata i spokojne czekanie na wyniki zaproponowanej terapii.

Pozdrawiam