Czy operacja kręgosłupa pomoże mi normalnie funkcjonować?

Witam, mam 59 lat. Od 13 miesięcy nie wychodzę z domu, mam już drugi gorset i tylko w nim jestem w stanie przejść do toalety, zrobić parę kroków, czy na chwile usiąść, ponieważ leżąc, siedząc czy przy próbie dłuższego chodzenia po mieszkaniu cały kręgosłup, miednica, a teraz nawet mięśnie i kości udowe oraz miednicowe przeszywa potworny ból. Takie środki jak T***, Z***, czy bioP*** nie pomagają. Po upadku i złamaniu kompresyjnym przebywałam 8 dni w szpitalu na Wełnowcu w Katowicach. Oprócz zastrzyków i leków przeciwbólowych i jednej tomografii nie uzyskałam żadnej pomocy. Po złamaniu odczuwałam silnie narastający ból dolnej części brzucha, prosząc o jakąś pomoc. Usłyszałam odpowiedź, że to jest chirurgia urazowa, a nie ginekologia. W domu, dając prywatnie do badania stolec na krew utajoną, badanie wykazało, że krew jest obecna. W tej chwili moja prawa strona brzucha jest bardzo obolała i spuchnięta. Boję się operacji, ponieważ mam schorzenia serca takie jak : -tętniak przegrody międzyprzedsionkowej (Q21.1), -przetrwały otwór owalny, -niedomykalność zastawki mitralnej, -napadowy częstoskurcz nadkomorowy, -napadowe migotanie przedsionków, -pobudzenia dodatkowe pochodzenia komorowego, -nadciśnienie tętnicze, -POChP. Przez te 13 miesięcy doświadczam bardzo dużo bólu, załamań, biorę leki uspokajające. We wrześniu prawdopodobnie będę miała operację kręgosłupa. Z jednej strony bardzo chcę tej operacji, ponieważ chciałabym normalnie funkcjonować, żyć bez bólu, wychodzić i jeszcze cieszyć się życiem, z drugiej strony bardzo się boję, ponieważ ma to być operacja w znieczuleniu ogólnym (narkoza całkowita). Oto opis badania TK kręgosłupa. Pogrubioną czcionką zaznaczyłam słowa, których nie rozumiem. W ogóle nie rozumiem określeń, czy te moje dolegliwości są poważne?. Czy ktoś znajdzie dla mnie chwilę czasu i będzie mi mógł poradzić i wyjaśnić słowa, które zaznaczyłam grubą czcionką? Opis: "Badanie wykonano techniką spiralną w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Następnie wykonano rekonstrukcje wielopłaszczyznowe i trójwymiarowe. Skolioza lewostronna kręgosłupa lędźwiowego. Zamiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na przednich i bocznych krawędziach trzonów kręgów lędźwiowych. Stan po przebytym kompresyjnym złamaniu trzonu kręgu L1, jego wysokość znacznie obniżona o sklerotycznej przebudowie struktury kostnej. Przestrzenie międzykręgowe Th12-L1,L1-L2, zwężone. Cechy destabilizacji tylnej części trzonu kręgu L1 z przemieszczeniem trzonu na tym poziomie światła kanału kręgowego na odległość 5,4 mm, modelując się na worku oponowym, jak i przewężając nieco światło otworu międzykręgowego. Na poziomie L1-L2 po stronie prawej. Wielopoziomowe zwężenia przestrzeni międzykręgowych w odcinku L4 do S1. Poziome ustawienie kości krzyżowej jak i pogłębienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej z następową sklerotyzacją powierzchni stawowych wyrostków kolczastych z odcinku L3 do S1." Bardzo prosiłabym o wytłumaczenie podkreślonych słów diagnozy oraz o pomoc w podjęciu decyzji: czy żyć w bólu do końca życia i być skazaną na wieczną pomoc innych ludzi czy poddać się operacji nie wiedząc jaki będzie jej efekt przy takich schorzeniach? Proszę o poświęcenie mi trochę uwagi, pomoc i radę w podjęciu słusznej decyzji. Serdecznie dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Niestety z powodów technicznych nie widzę pogrubień czcionki, dlatego też nie wiem, o wytłumaczenie których słów Pani prosi. Postaram się jednak pomóc Pani zrozumumieć problem.

Opis dolegliwości, które Pani odczuwa, a także opis badania wskazują na bardzo zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa (badanie dotyczy odcinka lędźwiowego, ale można mniemać, że choroba dotyczy całego kręgosłupa). Dodatkowo występuje złamanie trzonu kręgu L1, niestabilne. Zarówno zmiany wytwórcze (osteofity - wyrośla kostne) jak i zwyrodnieniowe (obniżenie przestrzeni międzykręgowych - odpowiadające zwyrodnieniu krązków międzykręgowych) powodują ograniczenie przestrzeni w których znajdują się nerwy i rdzeń kręgowy, w niektórych miejscach zapewne powodując ich ucisk i objawy bólowe.

Więcej informacji na temat choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa znajdzie Pani w artykułach w naszym portalu, w zakładce kręgosłup.

W moim osobistym mniemaniu powinna Pani poddać się leczeniu operacyjnemu. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa jest schorzeniem przewlekłym, postępującym. Bez leczenia mającego na celu dekompresję (likwidację ucisku) nerwów i struktur nerwowych, stabilizację kręgosłupa, choroba będzie szybko postępować, dolegliwości bólowe mogą spowodować, że nie będzie Pani w stanie się poruszać. W takich sytuacjach jak Pani operacja jest jedynym możliwym postępowaniem.
Oczywiście rozumiem Pani obawy związane ze znieczuleniem ogólnym, proszę jednak pamiętać, że anestezjolodzy nie dopuszczą Pani do operacji bez wcześniejszego odpowiedniego przygotowania - konieczne będzie wykonanie jeszcze kilku badań.

Decyzję o leczeniu podejmuje oczywiście Pani.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.