Czy opisane objawy mogą mieć wpływ na możliwość zajścia w ciążę?

Witam.
Tydzień temu byłam u ginekologa, stwierdził on infekcje pochwy przepisał leki na tą infekcję oraz na wywołanie okresu oraz tabletki anty na wyregulowanie miesiączki i sprawienie by stały się mniej bolesne Otóż tydzień przed wizytą u ginekologa miałam takie dziwne plamienie przez 2 dni, potem bolał mnie jakby lewy jajnik i bóle w podbrzuszu, jakbym miała dostać okres. Jednak go nie ma, a bóle jajnika i w podbrzuszu pojawiają się cyklicznie, raz na ileś dni.
Okres spóźnia mi się aktualnie 8 dni. Czytałam dużo w internecie na początku myślałam, że może jestem w ciąży. Dodam jeszcze, że podczas badania ginekolog powiedział, że nie jestem ciąży, potem znalazłam informacje o zespole policystycznych jajników, ponieważ zdałam sobie sprawę, że moje miesiączkowanie nigdy nie było regularne co do jednego dnia. Do tej pory myślałam, że to naturalne, na dodatek w ostatnim czasie pojawiają i się wypryski ropne na twarzy. Zawsze miałam problemy z cerą ale ostatnio bardzo się martwię, ponieważ czuję że coś jest nie tak. Zdecydowałam się na wizytę u ginekologa, ponieważ martwiło mnie to, że przez lata uprawiania seksu nigdy nie zaszłam w ciąże. Zabezpieczaliśmy się tylko prezerwatywami i przez tyle lat nic, może sobie zaczynam wmawiać ale podejrzewam, że może mam ten zespół policystycznych jajników i jestem bezpłodna. Bardzo chce mieć dzieci i bardzo się martwię.
Bardzo proszę o odpowiedź, co mogą znaczyć te objawy, które opisałam?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Prezerwatywa to skuteczny środek antykoncepcyjny. Dopóki nie pęknie lub się nie zsunie, nie ma szans na ciążę. Jeśli chce Pani więc zajść w ciążę, radzę z miejsca zaprzestać stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji. Jeżeli Pani miesiączki nie pojawiają się w odstępach dłuższych niż 35 dni, to nawet nieduże nieregularności nie świadczą o problemach hormonalnych.
Jeśli natomiast ma Pani rzadkie miesiączki, nadwagę i nasilony trądzik, to rzeczywiście diagnostyka w kierunku PCOS (zespołu policystycznych jajników) jest wskazana. Należałoby wykonać badania hormonalne oraz USG przezpochwowe. Tabletki antykoncepcyjne nie leczą PCOS ani żadnych innych zaburzeń hormonalnych, a jedynie maskują ich objawy. Przepisuje je się np. pacjentkom z PCOS, które na razie nie planują ciąży.
Myślę, że w Pani przypadku najlepiej byłoby nie przyjmować na razie tabletek, lecz wykonać diagnostykę w kierunku PCOS oraz rozpocząć starania o ciążę (nawet jeśli lekarz stwierdzi u Pani ten zespół).
Pozdrawiam serdecznie!