Czy opóźnienie w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych mogło zmniejszyć ich skuteczność?

Witam! Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Qlaira, zawsze między 7.00 a 8.00 rano. W noc poprzedzającą 17, dzień poprzedniego cyklu wymiotowałam, a rano zażyłam węgiel leczniczy (1200mg). Wg ulotki inne leki można przyjmować 2 godziny przed lub po zażyciu węgla leczniczego, ale czekałam do godziny 17.00 i wtedy zażyłam tabletkę antykoncepcyjną. (Zgodnie z ulotką Qlairy maksymalne opóźnienie przyjęcia tabletki nie wpływające na skuteczność to 12 godzin.) Trzy dni później współżyłam bez dodatkowego zabezpieczenia. 26. dnia lub w ciągu kilku kolejnych powinno pojawić się krwawienie. Dziś przyjęłam drugą tabletkę z następnego opakowania, czyli czekam już 4 dni na krwawienie. Moje pytanie brzmi czy istnieje ryzyko, że brak krwawienia jest spowodowany ciążą? Postąpiłam zgodnie z obiema ulotkami, ale czy istnieje ryzyko, że te środki ostrożności okazały się niewystarczające? Poprzednie opakowanie rozpoczęłam po miesięcznej przerwie w przyjmowaniu Qlairy, zgodnie z ulotką 1. dnia krwawienia miesiączkowego.

Witam serdecznie! Brak krwawienia miesięcznego w trakcie przyjmowania tabletek placebo jest wskazaniem do wykonania kontrolnego testu ciążowego. Z Pani opisu wynika, że postępowała Pani zgodnie z zaleceniami producenta i nie powinno dojść do obniżenia skuteczności preparatu. Należy jednak pamiętać, że nie ma na rynku 100% skutecznej metody zabezpieczenia i w każdym przypadku zatrzymania krwawienia konieczne jest wykluczenie ciąży. W przypadku negatywnego wyniku testu ciążowego można rozpocząć nowe opakowanie i przyjmować preparat zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli krwawienie nie pojawi się również pod koniec kolejnego miesiąca, wskazana będzie wizyta u ginekologa. Pozdrawiam