Czy organizm musi przyzwyczaić się do tabletek antykoncepcyjnych?

Witam. W październiku przestałam karmić piersią, już w listopadzie dostałam okres, aż do stycznia był regularny "jak w zegarku". 15 stycznia dostałam kolejny i w pierwszy dzień okresu wzięłam tabletkę antykoncepcyjną C***. Przez 2 tyg. od wzięcia tabletki miałam dość obfite krwawienia, później pojawiły się plamienia i tak jest do dziś. W sobotę, tj. 5.02 wzięłam ostatnia z 21 tabletek i teraz czekam na okres. Co jeśli się nie pojawi? czy organizm musi przyzwyczaić się do tabletek antykoncepcyjnych? Dodam jeszcze, że z mężem zabezpieczamy się jeszcze dodatkowo poprzez prezerwatywy. Nie wiem a może to ciąża? Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Jeżeli przyjęła Pani pierwszą tabletkę w pierwszym dniu cyklu, pozostałe tabletki przyjmowała Pani regularnie, nie opuściła żadnej z nich to ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo małe.
Tabletki antykoncepcyjne mają działania niepożądane. Jednym z takich działań są plamienia/krwawienie śródcykliczne. Powinny one ustąpić po 3-4 opakowaniach tabletek. Innym działaniem niepożądanym jest brak krwawienia z odstawienia. Gdyby krwawienie z odstawienia nie wystąpiło należy wykluczyć ciążę. W przypadku ujemnego wyniku testu ciążowego i ewentualnego braku kolejnego krwawienia z odstawienia konieczna będzie wizyta u ginekologa. Być może wówczas konieczna będzie zmiana tabletek na inne.

Pozdrawiam