Ospa w ciąży jest niebezpieczna dla płodu?

Witam, jestem w 5 tygodniu ciąży i martwi mnie ospa w ciąży. Data ostatniej miesiączki to 07.10.2011 r. Dn. 15-16.10 2011 miałam kontakt z osobą chorą na ospę wietrzną. Ospa w ciąży uaktywniła się 29.10.2011 r., czyli w 4 tyg. ciąży, licząc od dnia ostatniej miesiączki oraz 2 tyg. ciąży, licząc od ostatniej owulacji. Na ile ospa w ciąży przebyta w 4/5 tyg. jest niebezpieczna dla płodu? Podobno ospa w ciąży jest najbardziej niebezpieczna w I trymestrze, nie znalazłam jednak informacji o tym, jak bardzo w I miesiącu ciąży. Ponadto jeden z lekarzy zalecił uzupełnianie diety o folik (3x1), B6 (2x50 g) oraz B1 (2x25 g) – zalecenie stosuję od tygodnia. Wczoraj natomiast inny ginekolog nakazał natychmiastowe odłożenia witamin – poza folikiem (1x1). Proszę także o informację, do którego zalecenia powinnam się stosować i czy ma to jakiś związek z przebytą ospą w ciąży? Informacyjnie - nie mam mdłości, plamień, bóli brzucha (beta HCG w pierwszym dniu 5 tc wyniosła 1428). Czy powinnam się martwić, że ospa w ciąży mi się przytrafiła? Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Faktycznie, jeśli dojdzie do zakażenia płodu wirusem ospy w pierwszym trymestrze ciąży, to mogą powstać bardzo poważne wady rozwojowe. Jednak według różnych badań, ryzyko powstania tych anomalii (tzw. zespołu ospy wietrznej wrodzonej) w przypadku, gdy wysypka u matki pojawiła się przed 13. tygodniem ciąży, wynosi tylko 0%-0,4%. Jest ono więc bardzo niewielkie. Wiąże się to między innymi z tym, że w tym okresie łożysko, będące niejako wrotami dla wirusa, dopiero powstaje. Okres pierwszych kilku tygodni jest pod tym względem tym bardziej bezpieczny. Sadzę więc, że nie powinna Pani zanadto się denerwować.

Zalecenia co do witamin raczej nie mają związku z przebytą chorobą. Zwykle rekomendujemy przyjmowanie 1 tabletki (0,4 mg) kwasu foliowego dziennie na miesiąc przed zapłodnieniem i do końca 12. tygodnia ciąży- potem można, jeśli dieta nie jest wystarczająco zróżnicowana, zastąpić go preparatem wielowitaminowym dla ciężarnych. Nie ma raczej potrzeby przyjmowania dodatkowych dawek witaminy B.

Pozdrawiam serdecznie!