Czy ostra białaczka szpikowa ma wpływ na wzrok?

Witam serdecznie, moja siostra Agnieszka ma 28 lat, w styczniu zdiagnozowano u niej ostrą białaczkę szpikową. Po 3 pierwszych chemiach było wszystko dobrze, łatwo dochodziła do siebie i bardzo szybko się wybijała, przeszła na chemię podtrzymującą, ale niestety - po 2 miesiącach nastapił nawrót i to bardzo duży, ponad 80% zainfekowanych komórek. W tej chwili jest na kolejnej chemii. Pogorszył jej się wzrok, bardzo źle widzi, ma założony cewnik, ponieważ sama nie pójdzie do toalety. Mam pytanie - czy ten objaw jest chwilowy, czy też choroba mogła zabrać jej wzrok na zawsze? Mam jeszcze jedno pytanie: jest dawca, moja siostra jest zgodna, ale czy jest szansa, że lekarzom uda się doprowdzić siostrę do remisji? Jest teraz ciężko, Agnieszka miała częste gorączki, bóle głowy, puchną jej nogi, miała duszności, to powodowało osłabienie, ciężko jej się rozmawiało. Dziś jest troszkę lepiej, nie ma już gorączek ani duszności. Nie mam możliwości porozmawiania z lekarzami, ponieważ nie mieszkam w Polsce. Ciężko jest mi od siostry wszystko wyciągać, a ja bedę u niej za 3 tygodnie dopiero:( Dziękuję i pozdrawiam, Beata

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Współczuję choroby siostry. Pogorszenie wzroku może mieć związek ze stosowanymi lekami przeciwnowotworowymi, ale też czasami (choć rzadko w przypadku tego podtypu białaczki) może być wynikiem rozsiewu choroby do centralnego układu nerwowego. Trudno powiedzieć, czy zaburzenia widzenia ustąpią czy się utrwalą.

Białaczka jest chorobą o poważnym rokowaniu. Pozostaje mieć nadzieję, że organizm siostry pozytywnie odpowie na aktualne leczenie i dojdzie do przeszczepu, co jest właściwie jedyną szansą na jej uratowanie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo siły