Palec wskazujący u ręki a podwójne ścięgno zginacza

Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące budowy palca wskazującego. Czy palec wskazujący u reki ma podwójne ścięgno zginacza, które nie jest niezbędne i które można wykorzystać do naprawy ścięgna prostownika kciuka? Nie wiem czy to jest właściwe, ale chciałabym wykonać tego typu zabieg. Mam niestety zerwane ścięgno prostownika kciuka, doszło do tego w wyniku nieszczęśliwego wypadku i wiem, że rozwiązaniem w tej sytuacji może być przeszczep. Dowiedziałam się, że dobrym rozwiązaniem mogłoby być wykorzystanie właśnie podwójnego ścięgna zginacza z palca wskazującego. Czy taki zabieg rzeczywiście byłby wskazany w mojej sytuacji? I jeśli tak to chciałabym zapytać o ewentualne efekty uboczne tego typu przeszczepu. Czy palec wskazujący potem byłby w pełni sprawny czy takie działanie mogłoby spowodować problemy? Będę wdzięczna za odpowiedź i pozdrawiam.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Palec wskazujący ma dwa ścięgna, tj. zginacz powierzchowny oraz zginacz głęboki palców. Jedno ze ścięgień można wykorzystać podczas operacji naprawczej ścięgna prostownika kciuka.