Czy palenie papierosów ma wpływ na wynik badania cukru?

Witam. Czy w trakcie badania na obciążenie glukozą mogę palić papierosy? Czy to w żaden sposób nie wpłynie na wynik? Miałam już badanie na obciążenie 50 i przed wyszło 102, a po godzinie 152. Teraz mam zrobić na obciążenie 75 po dwóch godzinach i raczej nie wytrzymam tyle czasu bez papierosa.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

W zasadzie nie ma żadnych doniesień naukowych oceniających, jaki wpływ ma palenie papierosów na wynik pomiaru glikemii czy też na wynik po obciążeniu glukozą. Wydaje nam się jednak, że dwie godziny nie są aż tak długim czasem, by nie móc się powstrzymać od papierosa. Wtedy przynajmniej będzie miała Pani pewność, że wynik jest wiarygodny i badania nie trzeba będzie powtarzać.