Czy palenie papierosów może mieć wpływ na niepłodność?

Witam,już od ponad roku staram się wraz z mężem o dziecko, jednak nie wychodzi nam. Powoli zaczynam tracić nerwy gdyż mnie ten fakt przygnębia... Mąż jest palaczem, może to mnieć znaczący wpływ na sytuację?? Proszę o pomoc ;(

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jeśli od roku starają się Państwo o dziecko a wciąż nie zaszła Pani w ciążę to rzeczywiście możemy już myśleć o problemie niepłodności. Przede wszystkim powinni Państwo udać się do specjalisty ginekologa, który zajmuje się tą problematyką. Konieczna jest bowiem dokładniejsza diagnostyka - najpewniej zarówno Pani i Pani męża. A propos Pani pytania to palenie papierosów ma zdecydowanie negatywny wpływ na płodność u mężczyzn.